Władze Kopenhagi, w celu promowania „zrównoważonej turystyki”, zainicjowały w lipcu pilotażowy projekt „CopenPay”. Uczestnicy projektu, którzy wybierali ekologiczne środki transportu, pracowali na miejskiej farmie lub sprzątali śmieci, mogli otrzymać nagrody, takie jak darmowy wegetariański lunch czy wstęp do muzeów. Obecnie program jest poddawany ewaluacji.
Kopenhaga oferuje liczne atrakcje, m.in. kąpieliska, stok narciarski, szeroką ofertę żywności ekologicznej, zeroemisyjny system transportu publicznego oraz ponad dwie trzecie hoteli z certyfikatami ekologicznymi. Celem władz miasta jest nie tylko zachęcanie turystów do bardziej ekologicznego stylu życia, ale także zaangażowanie ich w dbanie o czystość miasta i wspieranie miejskich farm.
Pilotażowy projekt „CopenPay”, który trwał od lipca przez miesiąc, oferował nagrody za ekologiczne działania, takie jak jazda na rowerze, sprzątanie czy wolontariat przy „zielonych” inicjatywach. Nagrody obejmowały darmowe lody, kawę, wegetariański lunch, udział w biegach ekologicznych, zwiedzanie muzeów oraz wypożyczenie kajaków w zamian za sprzątanie kanałów. Jak podsumował „Forbes”, „zielone działania stały się walutą, dzięki której można korzystać z kulturalnych atrakcji Kopenhagi”.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt miał na celu przyciągnięcie turystów, którzy pozostawialiby minimalny ślad węglowy. Mikkel Aarø-Hansen, dyrektor Wonderful Copenhagen, podkreślił, że turystyka musi ewoluować z obciążenia środowiska w „siłę pozytywnej zmiany”. Kluczową rolę odgrywa zmiana sposobu poruszania się, konsumpcji oraz interakcji z lokalnymi mieszkańcami.
Jednym z przykładów działania programu była możliwość uczestnictwa w warsztatach w Galerii Narodowej Danii, gdzie turyści mogli przekształcać plastikowe odpady w dzieła sztuki. W Cisternerne, dawnych miejskich zbiornikach wodnych, wstęp był darmowy dla tych, którzy przybyli pieszo. Z kolei za zbieranie śmieci lub pracę na farmie można było otrzymać darmowy lunch lub wynająć kajak.
Organizatorzy projektu powołali się na badania, które wskazują, że choć 82% osób deklaruje chęć działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, to jedynie 22% rzeczywiście zmienia swoje nawyki. Dlatego „CopenPay” ma na celu zmniejszenie tej luki, przekształcając ekologiczne działania w formę „waluty” wymienialnej na kulturalne doświadczenia.
Sophie Hæstorp Andersen, burmistrz Kopenhagi, wyraziła entuzjazm wobec projektu, który łączy bogate życie kulturalne miasta z ideą zrównoważonego rozwoju. Program ten daje turystom możliwość odkrywania Kopenhagi w sposób korzystny zarówno dla środowiska, jak i lokalnej społeczności.
W ramach projektu turyści mogli także korzystać z bezpłatnych rowerów, dołączać do grup biegowych usuwających śmieci czy uczestniczyć w ekologicznych rejsach, podczas których dyskutowano o tworzeniu „zielonej przyszłości”. Program trwał od 15 lipca do 11 sierpnia 2024 r., a jego dalsze wdrożenie planowane jest na lato 2025 r.
Chociaż projekt ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju, niektórzy obserwatorzy wyrażają obawy, że tego typu inicjatywy mogą w przyszłości przerodzić się w dystopijny system kredytu społecznego. Tego rodzaju systemy, inspirowane chińską wersją kredytu społecznego, mogą opierać się na mechanizmach nagradzania lub karania obywateli za ich zachowanie, co wzorowane jest na modelu oceny kredytowej firmy FICO z USA. Chińska wersja, choć pierwotnie miała wspierać zaufanie i przyciągać inwestorów, z czasem przerodziła się w narzędzie zarządzania społeczeństwem, które wzbudza zainteresowanie także wśród zachodnich polityków.
Źródła: forbes.com, visitcopenhagen.com, wonderfulcopenhagen.com, theblaze.com.
AS