W Oknie Życia w Płocku znaleziono zdrowe dziecko. Okno działa od roku 2009 i jest to drugie w nim niemowlę – obydwa przypadki odnotowano w ostatnich miesiącach. Zdaniem społeczników, zajmujących się porzuconymi dziećmi, coraz więcej trafia ich do Okien Życia w całej Polsce z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i lęków rodziców wywołanych epidemią oraz zagrożeniem wojną.
Do Okna Życia w Płocku trafiła druga dziewczynka. Dziecko zostało pozostawione wraz z niezbędnymi rzeczami – nosidełkiem, ubrankami, pieluchami i jedzeniem, a także książeczką zdrowia. Zgodnie z procedurą, Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia najpierw zawiadomiły policję, a następnie pogotowie ratunkowe. Obecnie dziewczynka przebywa w szpitalu na Winiarach. Siostra Diana Kuczek ISMM, przełożona domu zakonnego w Płocku, poinformowała, że dziecko było zadbane, a rzeczy, które przy nim zostawiono, mogą świadczyć, że decyzja o pozostawieniu dziewczynki w Oknie Życia była przemyślana.
Zdaniem społeczników, zajmujących się porzuconymi dziećmi, coraz więcej trafia ich do Okien Życia w całej Polsce z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i lęków rodziców wywołanych epidemią oraz zagrożeniem wojną. W sierpniu 2021 roku 2,5-letnią dziewczynkę znaleziono w częstochowskim oknie życia. To o tyle wyjątkowa sytuacja, że do Okna Życia trafiają głównie noworodki. 29 stycznia 2022 roku w Oknie Życia przy ul. Hożej w Warszawie siostry Franciszkanki Rodziny Maryi znalazły noworodka. To już dziewiętnaste dziecko pozostawione w oknie życia przy klasztorze sióstr franciszkanek w stolicy. Przy czym w ubiegłym roku nie pozostawiono tam żadnego dziecka.
Wesprzyj nas już teraz!
Również w styczniu pozostawiono dziewczynkę we wrocławskim Oknie Życia. W grudniu 2022 roku w Oknie Życia znajdującym się w domu sióstr Zgromadzenia Sióstr Maryi Wspomożycielki popularnie zwanych Salezjankami w Piotrkowie Trybunalskim, znaleziono zdrową dziewczynkę. „Ochrzciłyśmy ją z wody, nadając jej imię Anna”- poinformowała siostra, która znalazła w oknie niemowlę.
Pod koniec lutego br. w Kielcach w Oknie Życia znaleziono chłopca. Tym miejscem zajmują się siostry Nazaretanki. Wcześniej znajdowano w nim dzieci dwukrotnie. Przez kilka ostatnich lat nie było przypadku pozostawienia tu dziecka. W związku z obecną potrzebą, w lutym 2021 roku, w Domu Parafialnym im. św. Siostry Faustyny w parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku powstało trzecie w diecezji płockiej Okno Życia. 10 lutego poświęcił je proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Sajewski.
Okna Życia są to miejsca, gdzie rodzice mogą zostawić niechciane niemowlę. Miejsca takie stanowią alternatywę dla kobiet, które nie chcą zabijać swoich nienarodzonych dzieci, ale chcą, aby przyszły na świat, żyły i miały zastępczych rodziców. Po oddaniu dziecka do Okna Życia biologiczni rodzice mają jeszcze 6 tygodni na zmianę decyzji i odebranie dziecka ze szpitala. Jeżeli tego nie uczynią, pozostają anonimowi i nie są poszukiwani przez policję. Sąd rodzinny podejmuje wówczas decyzję w sprawie adopcji dziecka. Do tej pory do Okien Życia w całej Polsce trafiło około 120 dzieci.
Adam Białous