365 milinów chrześcijan w zeszłym roku doznało prześladowań z powodu Chrystusowego Imienia – podaje wiodący francuski dziennik „Le Figaro”. Oznacza to 5 milionowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego, zauważa medium z nad Sekwany, przytaczając dane organizacji pozarządowej Portes Ouvertes.
W 2023 roku chrześcijanie doświadczyli „poważnych prześladowań i dyskryminacji w 78 krajach” – wskazuje Portes Ouvertes w opublikowanym we wtorek raporcie „Globalny indeks prześladowań chrześcijan”. Najgorsza sytuacja panuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej i w Indiach.
Instytut jest zaniepokojony „wzrostem działań antychrześcijańskich”, które narastają od pięciu lat i skutkują przemocą w 30 krajach.
Wesprzyj nas już teraz!
Indie to państwo, w którym liczba chrześcijan prześladowanych z powodów religijnych jest najwyższa – w więzieniach przebywa 2332 wierzących, co stanowi ponad połowę z 4125 chrześcijan przetrzymywanych w więzieniach na świecie. W kraju odnotowano też największą liczbę ataków na kościoły – 2228.
W sumie w 2023 roku na całym świecie celem ataków było 14 776 kościołów; w 2022 roku było ich 2110.
„Afryka Subsaharyjska stała się zakładnikiem islamskiego ekstremizmu” podsumowuje sytuację 26 krajów, w których „mnożą się grupy powiązane z Państwem Islamskim i Al-Kaidą” – napisano w raporcie Portes Ouvertes. „Od lat Afryka Subsaharyjska jest regionem, w którym najwięcej chrześcijan jest zabijanych z powodu wiary. Islamscy ekstremiści wykorzystują niestabilność polityczną i słabości w zarządzaniu lub bezpieczeństwie, aby rozwijać swoją działalność dżihadystyczną i atakować chrześcijan w Somalii, Nigerii, Mali, Burkina Faso i Mozambiku” – stwierdza organizacja.
Nigeria to państwo najbardziej niebezpieczne dla chrześcijan – odnotowano w nim 4118 zabójstw, z 4998 popełnionych na chrześcijanach na całym świecie. W ubiegłym roku porwano w tym kraju 3300 chrześcijan; na całym świecie – 3906.
Chiny przodują w stosowaniu procedur administracyjnych wymierzonych w wyznawców Chrystusa. W ChRL wciąż nie może funkcjonować ponad 10 tys. miejsc kultu, które zamknięto w czasie walki z pandemią Covid-19.
Dramatyczna sytuacja dla chrześcijan panuje również w Korei Północnej. Od ponad 20 lat „nie ma przestrzeni wolności dla wierzących, którzy są zmuszeni do praktykowania religii w jak największej tajemnicy” – przypomina raport.
Pogarsza się sytuacja również w krajach Afryki Północnej, Syrii, Turcji oraz na Bliskim Wschodzie, gdzie „chrześcijanie czują się coraz mniej akceptowani” – wskazuje Portes Ouvertes.
Od 1993 roku ewangelickie stowarzyszenie Portes Ouvertes (Otwarte Drzwi) dokumentuje ataki na chrześcijan na całym świecie; obecnie w ponad 70 krajach. „Dzięki naszej sieci partnerów mamy dostęp do szczegółowych i precyzyjnych informacji dotyczących ataków i prześladowań nawet na poziomie pojedynczych wiosek; są to informacje, które często nie pojawiają się w mediach” – twierdzi organizacja.
(PAP)/oprac. FA
Reakcje mediów katolickich na „Fiducia supplicans”. Udają czy nie widzą skandalu?