Ponad dwa tysiące zarażonych oraz 56 ofiar śmiertelnych to dotychczasowe żniwo nowego koronawirusa, którego źródło znajduje się w Wuhan (prowincja Hubei). Przypadki zarażenia odnotowano także w Europie, Ameryce Północnej i Australii. Państwa poddają badaniom swoich obywateli po powrocie z Chin, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróży do chińskiej prowincji Hubei.
Obecnie bilans śmiertelnego wirusa to 56 ofiar śmiertelnych i 2055 zarażonych (26.01.2020, godz. 2.40). 1052 przypadki zarażeń oraz 52 przypadki śmiertelne ograniczają się do miasta Wuhan oraz prowincji Hubei – centrum choroby. Na razie wszystkie osoby zmarłe wskutek koronawirusa 2019-nCoV to obywatele Chińskiej Republiki Ludowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Władze chińskie próbują zapobiec zagrożeniu. Na miejscu w rekordowym czasie (poniżej dwóch dni) stanął specjalny szpital, a prezydent Xi Jinping powołał sztab kryzysowy. Wczoraj zmarł pierwszy lekarz opiekujący się chorymi.
Przypadki zarażeń odnotowano też w Singapurze, Tajlandii, Malezji, Japonii, Korei Południowej, Wietnamie i Nepalu. Poza Azją, osoby zarażone wykryto we Francji, Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie. Poza Azją nie ma ofiar śmiertlenych. W Rosji odnotowano przypadek ośmiu obywateli Chin, którzy zgłosili się do moskiewskiego szpitala z objawami silnego zapalenia płuc (SARS), obecnie są hospitalizowani i badani pod kątem wystąpienia koronawirusa. Ministerstwo zdrowia Rosji poinformowało, że dotychczas nie odnotowano w kraju zachorowań wywołanych koronawirusem.
W Polsce Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w nocy z soboty na niedzielę, że grupa studentów, którzy przez Dubaj przylecieli do Warszawy z Chin została skierowana na obserwację w szpitalu specjalistycznym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowania do Chin, a zwłaszcza prowincji Hubei. „MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób” – podkreślano w specjalnym apelu.
Źrodło: tvp.info / naszdziennik.pl / bnonews.com
PR