8 marca 2024

Coraz więcej sklepów łamie zakaz handlu w niedziele. Zyski większe niż ryzyko kary

(fot. Pixabay)

„Przybywa sklepów szukających furtek dla obejścia przepisów o zakazie handlu w niedziele”, alarmuje na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Patrycja Otto.

Publicystka przytacza dane, z których wynika, że w roku 2023 kontrole przestrzegania zakazu handlu w niedzielę przeprowadzono w 2159 sklepach. „Choć kontroli było mniej niż w poprzednich latach, to odsetek ujawnionych nieprawidłowości okazał się największy od 2019 roku”, czytamy.

Nieprawidłowości ujawniono w 29,8 proc. placówek poddanych kontroli. „To o 10 punktów procentowych więcej niż w roku 2022, kiedy ten odsetek wyniósł 20 proc. W porównaniu z poprzednimi latami wzrost jest jeszcze większy, wtedy bowiem odsetek kształtował się na poziomie 5–6 proc.”, podkreśla Otto.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak placówki tłumaczyły otwarcie w niedziele? „Jak informuje GIP, poważny problem stanowiło powoływanie się na wyjątek z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy (placówka handlowa w zakładzie prowadzącym działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku). Tymczasem, jak zauważają eksperci, przepisy te nie powinny już budzić żadnych wątpliwości. Sąd Najwyższy w wydanych dotychczas pięciu wyrokach zawarł spójną interpretację tej regulacji. I choć wszystkie te rozstrzygnięcia dotyczą konkretnych spraw, to, jak zauważa rzecznik GIP Agnieszka Sopińska-Jaremczak, zaprezentowana w nich wykładnia ma wymiar uniwersalny i powinna stanowić wskazówkę dla sądów rejonowych i okręgowych co do prawidłowego rozumienia pojęcia placówki handlowej w zakładzie prowadzącym działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”, czytamy.

A jak wygląda kwestia karania sklepów, które złamią zakaz handlu w niedzielę? Zdaniem ekspertów cytowanych przez „DGP” kary nie odstraszają skutecznie i mogą być niewspółmierne do zysków osiąganych przez wiele sieci.

„Do tego, jak pokazuje dotychczasowa praktyka inspekcji, grzywny w formie mandatów karnych są rzadkością. W poprzednich latach nakładano je średnio na 50 osób. Mało stosuje się również środków wychowawczych. Wnioski o ukaranie do sądu też nie są nagminne. W 2022 r. było ich 126, a w 2021 r. – 6. Danych za 2023 r. jeszcze nie ma”, podsumowuje Patrycja Otto.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

PRZEMYSŁAW WIPLER: ROBIENIE ZE MNIE POSTĘPOWCA TO BŁĄD

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram