15 listopada 2022

Covid-19 odchodzi, ale… MZ za szczepieniem małych dzieci, jak tylko będzie dostępny preparat

(fot. Pixabay)

Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 dzieci od szóstego miesiąca zapadnie, gdy preparat będzie dostępny; terminy dostaw cały czas są przesuwane – przekazał PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

W połowie października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera u dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, natomiast szczepionką Moderny u dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Wcześniej szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego roku życia, zaś Moderny od szóstego roku życia.

Barierą w podjęciu decyzji o szczepieniu najmłodszych dzieci przeciw COVID-19 w Polsce, ale i w innych państwach Europy, jest kwestia dostaw. Mamy dopuszczenie EMA, mamy opinię zespołu ds. szczepień, ale nie mamy stuprocentowych informacji, kiedy będą dostawy. Dotychczas cały czas są one przesuwane – powiedział PAP minister.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak będzie potwierdzona dostawa, będzie komunikat dotyczący konkretów podawania szczepionki – zaznaczył szef MZ.

EMA informowała, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce.

EMA podawała też, że dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat szczepionkę Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek w odstępie czterech tygodni.

W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda. Polska od początku szczepień dzieci kontraktuje wyłącznie szczepionkę Pfizera, gdyż dostawy zabezpieczają z naddatkiem całą populację dzieci.

Zalecenia EMA trafiają do Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje odnośnie państw UE. Organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia zawsze podejmowało decyzje, które były zgodne z rekomendacjami EMA.

Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

pap logo

Epidemia grypy „zastąpi” pandemię koronawirusa? Minister Niedzielski: COVID-19 nie jest obecnie wielkim zagrożeniem

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram