2 października 2018

Cud Eucharystyczny w Sokółce. Trwają przygotowania do obchodów dziesiątej rocznicy

(FOT.Adam Białous)

Trwają duchowe przygotowania do 10. rocznicy Cudu Eucharystycznego, jaki miał miejsce w kolegiacie św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Centralne uroczystości odbędą się tam 7 października. Dzień został ustanowiony Archidiecezjalnym Dniem Eucharystii.

 

Tego dnia metropolita białostocki JE ks. abp Tadeusz Wojda w świątyni św. Antoniego w Sokółce o godzinie 11 odprawi Mszę świętą dziękczynną za 10 lat obecności Hostii w niezwykły sposób przemienionej oraz za dary bardzo wielu łask, jakich doznały osoby modlące się w Jej obliczu. – Wiernych do niezwykłych, jubileuszowych uroczystości przygotuje w sanktuarium eucharystycznym, którym sokólska świątynia jest od roku 2017,  40-godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne oraz wieczorna Msza św. wraz z Nabożeństwem Różańcowym – powiedział PCh24.pl ks. dziekan Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii św. Antoniego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Do października, zgodnie z postanowieniem metropolity białostockiego, we wszystkich kościołach archidiecezji w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się nowenna eucharystyczna. Kapłani głoszą homilie eucharystyczne, a po Mszy św. przeprowadzana jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

Nie maleje liczba łask, które otrzymują wierni modlący się przed sokólską Hostią. W kolegiacie św. Antoniego, oprócz udokumentowanych medycznie uzdrowień fizycznych (często z nowotworów), w specjalnej księdze wierni wpisują również bardzo liczne podziękowania świadczące o wewnętrznej przemianie i nawróceniach. Świadectwa uzdrowień wierni przesyłają też listownie do kustosza sanktuarium. –Te świadectwa uzdrowień wciąż do naszej świątyni napływają, z Polski i różnych miejsc świata. Najczęściej osoby uzdrawiane są z chorób ciała, ale nie brakuje również, nagłych nawróceń i  uzdrowień duchowych – mówi ks. prałat Stanisław Gniedziejko.

 

W niedzielę 12 października roku 2008 podczas udzielania Komunii świętej w czasie Eucharystii odprawianej w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce jeden z księży upuścił konsekrowany Komunikant. Działając w zgodzie z kościelnymi procedurami umieszczono Go w wypełnionym wodą naczyniu liturgicznym zwanym vasculum. Komunikant miał się w niej zupełnie rozpuścić. Jednak wbrew prawom fizyki tak się nie stało. Po tygodniu siostra zakonna (Eucharystka) zajrzała do vasculum i zobaczył, że woda w nim jest barwy czerwonej i zachowała się centralna część Komunikantu, który wyglądał jakby czerwona plamka czy maleńki skrzep krwi. To zastanowiło miejscowych księży, którzy o niezwykłym zdarzeniu powiadomili JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, ówczesnego metropolitę białostockiego.

 

Arcypasterz skierował do Sokółki swoich wysłanników, którzy po obejrzeniu niezwykłego zjawiska stwierdzili, że zachowany fragment Komunikantu należy poddać badaniom naukowym. Przeprowadziło je dwoje niezależnych specjalistów z dziedziny patomorfologii – lekarze profesorowie białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Choć naukowcy pracowali oddzielnie, obaj doszli do tego samego wniosku: badana przez nich substancja jest cząstką mięśnia ludzkiego serca w stanie agonii.

 

Ksiądz arcybiskup Edward Ozorowski powołał specjalną komisję, która wiele miesięcy badała sprawę dotyczącą niezwykłego zdarzenia. Komisja nie wykryła żadnej mistyfikacji, potwierdzając tym samym nadprzyrodzony charakter zjawiska. Akta sprawy zostały przekazane do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. Od tej pory sprawę bada Watykan. W marcu 2017 roku kościół św. Antoniego Padewskiego w Sokółce został ustanowiony Sanktuarium Eucharystycznym.

 

Pierwsi pielgrzymi zaczęli przybywać do Sokółki pod koniec roku 2009, niedługo po podaniu do publicznej wiadomości (w formie komunikatu białostockiej Kurii) o niezwykłym zdarzeniu eucharystycznym w Sokółce. Wtedy też rozpoczął się znaczny ruch pielgrzymkowy, który trwa do dziś. Pielgrzymi przybywają do sokólskiej świątyni z różnych stron Polski, a nawet  świata, w tym z krajów tak odległych jak Chiny, Indonezja, Argentyna, Australia czy Wyspy Samoa.

 

– W ostatnim czasie ożywił się ruch pielgrzymkowy z Europy Zachodniej. Zaledwie w ubiegłym tygodniu były u nas pielgrzymki autokarowe z Anglii i Niemiec – powiedział nam ks. dziekan Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii św. Antoniego.

 

Adam Białous

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram