Przez trzy miesiące kobieta, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu, była sztucznie podtrzymywana przy życiu, aby jej dziecko mogło się bezpiecznie urodzić. – W ciągu pierwszych dwóch dni walczyliśmy o uratowanie życia matki jednak okazało się, że krążenie krwi i funkcje życiowe zatrzymały się. Drugiego dnia, kiedy przeprowadzono kolejne badania, okazało się, że dziecko żyje i ma się dobrze – wyjaśnia dr Béla Fülesdi, z Uniwersytetu Medycznego w Debreczynie.
Kobieta doznał udaru mózgu. Szybko została przetransportowana helikopterem do Kliniki Neurologicznej w Debreczynie, gdzie została poddana operacji. Jej wynik uznano za sukces. Niestety, po dwóch dniach lekarze orzekli śmierć pnia mózgu. Wówczas przeprowadzono badanie USG, a ono wykazało, że 15-tygodniowe dziecko żyje i jest bardzo aktywne.
Wesprzyj nas już teraz!
Dr Tamás Szilveszter Kovács, jeden z lekarzy, który opiekował się matką i dzieckiem, nie był pewien czy walka o dziecko, którego matka już nie żyje, to najlepsze dla niego rozwiązanie. Zmienił jednak zdanie po spotkaniu z ojcem i babcią dziecka: – Przekonali mnie, że dziecko pozwoli, paradoksalnie, w specjalny sposób przeżyć żal po śmierci kobiety tym co pozostali – ojcu i babci. Dziecko będzie wychowywane w pełnej rodzinie, a my, zgrzeszymy, jeśli nie będziemy robić wszystkiego, co w naszej mocy, nie będziemy wykorzystywać wszystkich możliwości współczesnej medycyny, by pozwolić dziecku się narodzić – wyjaśniał medyk.
Ojciec i dziadkowie przychodzili trzy razy w tygodniu do szpitala, aby porozmawiać z dzieckiem i okazywać mu miłość. Puszczana była także terapeutyczna muzyka, która miała stymulować rozwój malucha.
Choć lekarze musieli borykać się z różnymi przeciwnościami, udało się dotrwać do 27 tygodnia. Wówczas przez cesarskie cięcie dziecko przyszło na świat. Ważyło zaledwie 1,4 kg. Węgierscy lekarze mówią, że znane są jedynie trzy przypadki, gdy udało się doprowadzić do narodzin dziecka, gdy u matki stwierdzono śmierć mózgu w 15. tygodniu ciąży. Jeden z tych noworodków zmarł jednak wkrótce po narodzinach.
W styczniu 2012 roku Węgrzy wprowadzili do Konstytucji jednoznacznie brzmiący zapis chroniący ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. W artykule 2. Czytamy: “Godność ludzka jest nienaruszalna. Każdy człowiek ma prawo do życia i do ludzkiej godności, a ochrona życia płodu obowiązuje od momentu poczęcia”.
Źródło: lifesitenews.com, fronda.pl
pam