17 grudnia 2021

Walka ze skutkami pandemii, eko-transformacja oraz przyspieszenie cyfryzacji to główne priorytety Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej na przyszły rok.

Instytucje unijne przyjęły wniosek określający na jakich pracach legislacyjnych skupią w przyszłym roku. Agenda klimatyczna i ściśle z nią związana cyfryzacja, a także transformacja eko-społeczna mają przynieść bardziej odporną i zrównoważoną Europę.

Wszystkie instytucje europejskie mobilizują siły w walce o wzmocnienie pozycji UE na arenie międzynarodowej, by kreować nowy globalny porządek.

Wesprzyj nas już teraz!

Wspólną deklarację podpisali 16 grudnia przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, premier Słowenii Janez Janša szefujący Radzie oraz przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Prezydent Sassoli mówił, że te trzy instytucje „zobowiązują się zapewnić obywatelom silniejszą, sprawiedliwszą, bardziej zrównoważoną, bardziej cyfrową i bardziej odporną Europę”. Dodał, że „Unia Europejska powinna dumnie bronić swoich podstawowych wartości i nikogo nie zostawiać w tyle”.

Premier Janša wskazywał, że zaplanowane na przyszły rok regulacje mają pomóc w realizacji „ambitnego programu politycznego i ustawodawczego, którego celem jest wzmocnienie odporności Europy i promowanie jej odbudowy”. Ma powstać „sprawiedliwsza, bardziej ekologiczna i bardziej cyfrowa Europa”.

Z kolei szefowa KE, von der Leyen podkreśliła ogromne znaczenie walki ze skutkami „pandemii” i „zmianami klimatu”. Dodała, że należy się spodziewać regulacji „od zdrowia po zmiany klimatu, od transformacji cyfrowej po szeroki dobrobyt gospodarczy”.

Najwyższy priorytet nadano inicjatywom służącym realizacji programu Europejskiego Zielonego Ładu, cyfryzacji i gospodarce o obiegu zamkniętym oraz promocji „europejskiego stylu życia, ochronie i wzmacnianiu demokracji, a także obronie naszych wspólnych europejskich wartości”.

Instytucje unijne zobowiązały się do monitorowania wyników konferencji na temat przyszłości Europy. Obecnie finalizują regulacje, wzmacniające Europejską Agencję Leków i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

W deklaracji prac na przyszły rok wymieniono około 140 kluczowych projektów.

Trzy instytucje zgodziły się nadać najwyższy priorytet w 2022 r. realizacji budowy sprawiedliwego i sprzyjającego włączeniu społeczeństwa, zrównoważonemu rozwojowi, realizacji polityki zapisanej w Zielonym Ładzie, w szczególności pojawią się nowe regulacje dot. zrównoważonego rolnictwa i klimatu (bioróżnorodność, zanieczyszczenie wody i powietrza). Będą nowe propozycje przepisów dot. obrotu używanymi rzeczami i unijnego rynku energii.

Należy się spodziewać regulacji w dziedzinie sztucznej inteligencji, rynku cyfrowego, przepływu danych i integrowania baz danych, a także produkcji półprzewodników.

Powstaną kolejne przepisy służące budowie unii zdrowotnej, nowe regulacje socjalne. Będzie promowana jedność młodzieży w ramach Europejskiego Roku Młodzieży, równość i walka z wszelkimi rodzajami dyskryminacji.

Mowa jest o wzmacnianiu autonomii i budowie łączności strategicznej za pośrednictwem Globalnego Portalu UE oraz unii obronnej. Bruksela będzie działać na rzecz powstrzymania eksterytorialnych sankcji dla państw trzecich i ochrony podmiotów z UE przed sankcjami.

„Europejski styl życia” ma być promowany poprzez regulacje służące silniejszej integracji polityki zdrowotnej. Mowa jest także o reformie strefy Schengen i przepisów migracyjnych oraz walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem.

W celu wzmocnienia demokracji przewidziano regulacje dot. mediów, wzmocnienia pozycji rzeczników równościowych, rozwiązania problemu przemocy wobec kobiet itd.

Wszystkie regulacje mają sprzyjać powstaniu „bardziej ekologicznej, sprawiedliwszej, silniejszej, cyfrowej i bardziej odpornej Europy”, aby „nikogo nie pozostawić w tyle”.

Źródło: ec.europa.eu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram