1 lutego 2021

Cyfryzacja i zrównoważony rozwój. Światowe Forum Ekonomiczne przyspiesza

(Źródło: youtube.com/ World Economic Forum )

Podczas tegorocznego wirtualnego Światowego Forum Ekonomicznego, które zwykle odbywało się w szwajcarskim kurorcie Davos, podjęto szereg zobowiązań, w tym dotyczących reakcji na epidemię Covid-19, w kwestii przyspieszenia „sprawiedliwości rasowej” i dekarbonizacji gospodarki światowej.

 

Kilkudniowe spotkanie zaowocowało licznymi panelami dyskusyjnymi poruszającymi kwestie „nowego resetu”, Czwartej Rewolucji Przemysłowej i związanej z nią cyfryzacji, domniemanej „pandemii” i innych tego typu większych wyzwań oraz geopolityki. Swoje przemówienia wygłosili przywódcy państw, w tym Rosji, Chin, Niemic, Francji, Korei Południowej czy Jordanii oraz szef ONZ. W panelach uczestniczyli ministrowie finansów kilkudziesięciu państw, a także aktywiści z organizacji pozarządowych. Zainicjowano szereg działań. Na przykład poprzez Platformę Działań COVID, Forum i jego Partnerzy rozpoczęli ponad 40 inicjatyw w odpowiedzi na „pandemię Covid-19”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

I tak np. partnerstwo na rzecz reagowania opartego na dowodach na Covid-19 gromadzi dane społeczne, gospodarcze, epidemiologiczne, dotyczące przemieszczania się ludności i bezpieczeństwa z 20 państw członkowskich Unii Afrykańskiej, by „opracować zalecenia na poziomie krajowym, które pomogą określić skuteczność środków w zakresie zdrowia publicznego i środków socjalnych Covid-19”.

 

Inicjatywa Partnering for Racial Justice in Business skupia 48 korporacji, które mają wypracować nowe globalne standardy w zakresie „sprawiedliwości rasowej i etnicznej w biznesie.” Firmy reprezentują 13 branż i zatrudniają ponad 5,5 miliona osób na całym świecie. Ma to być wkład korporacji w zakresie tworzenia zrębów tzw. gospodarki włączającej (inkluzywnej).

 

Kolejna inicjatywa dotyczy stosowania technologii rozproszonych rejestrów do śledzenia emisji w całym łańcuchu wartości w górnictwie i przemyśle metalowym. Zajmie się tym platforma, zwana COT. Jest to inicjatywa blockchain w zakresie górnictwa i metali Światowego Forum Ekonomicznego, która została utworzona w celu „przyspieszenia rozwiązania branżowego w zakresie widoczności łańcucha dostaw oraz wymagań środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG)”. Światowe Forum Ekonomiczne podkreśliło wagę realizacji „zrównoważonego rozwoju”. Jednocześnie wskazano na starzejącą się populację w niektórych regionach i konieczność – ze względu na dłuższe życie ludzi – wspierania przez firmy „wielopokoleniowej, integracyjnej siły roboczej”.

 

Dlatego 50 korporacji reprezentujących ponad dwa miliony pracowników i 1 bilion dolarów rocznych przychodów wraz z Forum, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz AARP stworzyło inicjatywę „Żywa nauka i zarabianie dłużej”. Powołana platforma cyfrowa ma pomóc pracodawcom w analizie danych dot. zalet wielopokoleniowej siły roboczej.

 

Forum chce wreszcie pomóc w poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi żyjących w miastach.  W tym celu powstała inicjatywa „Zdrowe miasta i społeczności,” która na przykład będzie promować „innowacyjne podejścia, w tym autobusy zdrowotne i warzywa uprawiane wertykalnie, by poprawić życie mieszkańców miast”.

 

Inny projekt Forum dotyczy wsparcia dla pracowników w Ghanie, zajmujących się zbieraniem odpadów. Chodzi o tzw. nowe miejsca pracy, jakie ma oferować tzw. zielona gospodarka, jaką miałyby wdrażać wszystkie kraje na świecie, czyli o zbieraczy śmieci i ich segregację.

 

Koordynowany przez Forum, Global Plastic Action Partnership i SAP tworzy grupę ponad 2000 zbieraczy odpadów i będzie badał, ile są oni w stanie zebrać śmieci, jaki rodzaj itp. Dane będą analizowane wraz z cenami płaconymi w całym łańcuchu wartości przez nabywców w Ghanie i na arenie międzynarodowej, by zapewnić zbieraczom określoną płacę i poprawić recykling – tak istotny w gospodarce o obiegu zamkniętym.

 

Forum chce także bardziej zdecydowanie walczyć z cyber zagrożeniami, Ostrzega, ze do 2025 r. technologia nowej generacji może pokonać mechanizmy obronne globalnej społeczności, o ile nie zacznie ona ze sobą współpracować.

 

Future Series: Cybercrime 2025 wraz z University of Oxford – Oxford Martin School – przy pomocy ponad 150 globalnych ekspertów z wiodących światowych firm, instytucji badawczych i departamentów politycznych ma wypracować rozwiązania w celu zapobiegania przyszłym zagrożeniom.

 

Kolejna inicjatywa dotyczy tworzenia smart cities – sprywatyzowanych miast inwigilujących obywateli. Mają to być miasta z nową infrastrukturą, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla, gazu niezbędnego do procesu fotosyntezy.

 

Dziewięć miast i ponad 70 organizacji z 10 różnych sektorów zainicjowało program Net Zero Carbon Cities. Razem z Forum stworzą one wizję przyszłości i uruchomią nowe ramy wg których także inne miasta powinny przebudować się, by stać się zeroemisyjne, „bardziej ekologiczne, wydajniejsze, odporne, o obiegu zamkniętym i sprawiedliwe”.

 

Kolejne inicjatywy dotyczą zobowiązania do integracji osób niepełnosprawnych w firmach, które stanowią największą grupę mniejszościową na świecie, liczącą ponad 1,3 miliarda ludzi (17 proc. światowej populacji). Ponad 400 firm dołączyło do inicjatywy Valuable 500 i zobowiązało się do zwiększenia zaufania i kompetencji organizacji w zakresie integracji osób niepełnosprawnych.

 

Inna inicjatywa dotyczy podłączenia do sieci około 3,6 miliarda osób, które zdaniem Forum są pozbawione usług zdrowotnych, edukacyjnych i ekonomicznych. Sojusz EDISON z udziałem rządów i przemysłu ma przyspieszyć cyfryzację gospodarki światowej i włączenie do sieci krytycznych sektorów gospodarek innych krajów.

 

COVID Response Alliance for Social Entrepreneurs ma pomóc w reakcji na Covid-19 pracownikom socjalnym. Forum nie rezygnuje z bezpośredniego spotkania zaplanowanego po raz pierwszy na maj w Singapurze. Organizatorzy wskazują, że dla biznesu i polityków ważne są bezpośrednie, zakulisowe rozmowy, stąd po wirtualnym spotkaniu będzie także bezpośrednie zebranie liderów biznesu i polityków.

 

Podczas wirtualnego panelu dyrektor generalny SoftBank, Masayoshi Son chwalił pracę zdalną. Masayoshi Son zauważył, że zamiast spędzać czas i tracić zasoby na podróże służbowe, Covid-19 uczynił wideokonferencję „niezbędnym narzędziem”. Za pośrednictwem Zoom-a organizuje od 6 do 10 spotkań dziennie z ludźmi i firmami z całego świata. – Nie muszę podróżować. Sposób, w jaki pracujemy, drastycznie się zmienia. Tragedia to tragedia, ale katastrofalna sytuacja sprawiła, że technologia rozwija się szybciej – zauważył.

 

Przewidział, że za dwa lata ruszy masowa produkcja autonomicznych pojazdów. – Kilka lat później koszt przejechanego kilometra przy całkowicie autonomicznej jeździe stanie się niższy niż w przypadku samochodu, który miałby posiadać konsument. Ile osób potrzebuje [samochodu] w domu, którym jeździsz sam? Zamiast dzwonić po taksówkę i tak dalej, możesz wezwać autonomiczny samochód ze swojego smartfona. Myślę, że nastąpi drastyczna zmiana w sposobie naszego życia, dojazdów do pracy i interakcji – zaznaczył.

 

Dyrektor wykonawczy UNICEF Henrietta Fore zauważyła, że trwająca „globalna pandemia” wywarła presję na łańcuchy dostaw i operatorów logistycznych na całym świecie w związku z rosnącym popytem na dostawy do domu towarów zwykle kupowanych w punktach sprzedaży detalicznej. Dodała, że wyzwania stojące przed sektorem, który jest głównym celem inwestycji w transformację cyfrową skoncentrowanych na autonomii, wydajności i szybkości, nasilają się, gdy narody próbują nabywać i dostarczać szczepionki swoim obywatelom. Zwiększenie produkcji szczepionek to kolejny główny celu automatyzacji opartej na technologii.

 

Ajaj Banga, prezes Mastercard chwalił, że dzięki „pandemii szybciej likwiduje się lukę cyfrową.” Wciąż jednak pozostaje dużo do zrobienia w celu urzeczywistnienia wizji świata cyfrowego, połączonego z IoT. – Chociaż w ciągu ostatniego roku nie wszyscy byliśmy w cyfrowym świecie – jeśli już, to prawdopodobnie przyspieszyło to cyfryzację o kilka lat. Z drugiej strony niestety… blisko 46, 47 proc. ludzi ma niewystarczający lub bardzo słaby dostęp do internetu. Nie można mieć internetu dla wszystkiego, o czym mówimy z jednej strony, bez włączenia wszystkich – komentował. Panele – poza koniecznością walki z pandemiami i dekarbonizacją –  zdominowała geopolityka i przyszłość handlu międzynarodowego.

 

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wskazywał, że handel jest silnym motorem poprawy życia i dochodów ludzi, a jedno na siedem miejsc pracy w Europie jest wspierane przez eksport. W ciągu następnej dekady aż 85 procent światowego handlu będzie odbywać się poza UE. Sugerował, że UE będzie mogła się dalej rozwijać, ale potrzebujemy otwartego handlu i inwestycji.

 

Nowy premier Japonii, Yoshihide Suga zadeklarował, że kraj skupi się na dalszej cyfryzacji i ekologii. Fu Ying, wiceprzewodnicząca komisji spraw zagranicznych Chińskiego Narodowego Kongresu Ludowego, odniosła się do pogorszenia stosunków z USA. Ubolewała z powodu braku jedności, jaka wcześniej – po atakach terrorystycznych i kryzysie finansowym – miała miejsce i wyraziła nadzieję na silniejszą współpracę Chin i USA. Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisal bin Farhan Al-Saud argumentował, że z powodu zależności i korzyści płynących ze współpracy państw i handlu międzynarodowego, nie można przyjmować postawy agresywnej.

 

Podczas blisko tygodniowego spotkania wezwanie do jedności i współpracy pojawiało się bardzo często. Tegoroczne forum odbywało się pod hasłem: „Przełomowy rok w odbudowie zaufania,” skupiając się na najniebezpieczniejszych zagrożeniach dla globalnej stabilności i gospodarki w dobie „pandemii”, w tym na wysiłkach niezbędnych do osiągnięcia szybkiego i sprawiedliwego gospodarczego resetu. Sporo mówiono o zrównoważonym rozwoju, walce z ubóstwem, globalnym zarządzie zdrowotnym, zwalczaniu nierówności, naprawie światowego systemu handlu, walce ze „zmianami klimatycznymi” itp.

 

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podkreślił potrzebę współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w przyszłych latach, by zmienić kurs gospodarki światowej, zapobiec „katastrofie klimatycznej.” Zwalczyć nierówności, niestabilność i zbudować „sprawiedliwą oraz zrównoważoną przyszłość, jakiej pragniemy i potrzebujemy”.

 

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ogłosił, że rząd wprowadzi system podziału zysków, który ma zmniejszyć nierówności. Prezydenci Chin i Rosji krytycznie odnieśli się do globalnej polityki. Przywódca Chin Xi Jinping ostrzegał świat przed nową „zimną wojną”, wzywając do podążania ścieżką wytyczoną przez Agendę dla zrównoważonego rozwoju 2030 i tworzenia globalnego zarządu w celu lepszej koordynacji działań na arenie międzynarodowej.

 

Rosyjski prezydent Władimir Putin krytykował „dominacje Stanów Zjednoczonych w świecie technologii”, mówiąc, że „zagraża to demokracjom na całym świecie”. Krytykował monopolistyczną rolę amerykańskich korporacji Big Tech i zbieranie przez nie niezliczonej liczby danych wykorzystywanych do rządzenia światem z pominięciem instytucji demokratycznych. Uwagi premiera Indii dotyczyły również ochrony danych i systemów cyber-fizycznych. Narendra Modi zwrócił uwagę na inwestycje jego kraju w technologie sztucznej inteligencji.

 

Uczestnicy WEF omówili również rolę, jaką mogą odgrywać waluty cyfrowe w „nowej normalności” wymuszonej przez Covid-19, który przyspieszył długoterminowe przejście od płatności gotówkowych do płatności cyfrowych, przy 8-procentowym wzroście płatności bezgotówkowych w strefie euro w 2020 roku. W związku z tym Zhu Min, przewodniczący National Institute of Financial Research, stwierdził, że potencjał wykorzystania gospodarki cyfrowej banku centralnego jest ogromny i obiecujący, ujawniając, że Chiny opracowują obecnie cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). – W związku z tym wysiłki Chin koncentrują się obecnie na kontynuowaniu większej liczby testów, aby rozszerzyć zakres i przetestować skuteczność i użyteczność systemu. Bezpieczeństwo i stabilność są najważniejsze – powiedział Zhu. – To nie tylko Chiny. Większość banków centralnych aktywnie eksploruje potencjał CBDC – zaznaczył Tharman Shanmugaratnam, starszy minister rządu Singapuru.

 

Epidemia zwiększyła aktywność e-commerce i innych branż, dlatego według Shanmugaratnam stary system oparty na płatnościach gotówkowych został zakłócany przez nowych graczy. – Idąc dalej, musimy ustanowić zarówno wewnętrzną interoperacyjność, jak i międzynarodową operatywność zarówno dla płatności detalicznych, jak i zająć się całym problemem tożsamości cyfrowej – dodał. Jordański król Abdullah II bin Al-Hussein stwierdził, że pomimo trwającej pandemii, jest iskierka nadziei w postaci szczepionek, które winny być traktowane jako „globalne dobro publiczne”. Al-Hussein wezwał do ponownej globalizacji, która będzie dążyć do trwałego, sprawiedliwego i ekologicznego ożywienia, będzie stawiać dobro ludzi i planety na pierwszym miejscu. – Musimy postawić sprawiedliwość, integrację i godność w centrum naszych wysiłków wielostronnych – zaznaczył

 

Źródło: weforum.org, forbes.com, ahram.org.eg, rcrwirless.com, newseu.cgtn.com, albawaba.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 406 140 zł cel: 500 000 zł
81%
wybierz kwotę:
Wspieram