15 lipca 2014

Cywile to 80 proc. ofiar ostrzału izraelskiego w Strefie Gazy

(fot. REUTERS/Ronen Zvulun /FORUM)

W prowadzonym od tygodnia przez Tel Awiw ostrzale rakietowym wybranych celów w Strefie Gazy zginęło już 186 Palestyńczyków, a ponad 1 300 zostało rannych. 80 proc. ofiar to cywile. ONZ od kilku dni wzywa Izrael do zaprzestania akcji, operację potępili też katoliccy hierarchowie z Ziemi Świętej.

Jeszcze przed rozpoczęciem operacji „Protective Edge” Izraelczycy zapowiedzieli krwawą zemstę za porwanie i zamordowanie trzech żydowskich nastolatków. W odwecie porwano i brutalnie zabito palestyńskiego chłopca. Następnie Hamas rozpoczął ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Jeden z pocisków został przechwycony w pobliżu głównego obiektu jądrowego tego państwa. Do tej pory żaden Izraelczyk nie zginął, czterech zostało rannych.

Wesprzyj nas już teraz!

Naloty nie zatrzymały Hamasu. Mahmud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, oskarżył Izrael o dokonanie „ludobójstwa” w Gazie. Z kolei prezydent Izraela Szimon Peres zarzucił Hamasowi, że ten pierwszy rozpoczął konflikt. Padła też groźba szerszej operacji mającej na celu zniszczenie sił Hamasu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do zawieszenia broni i podjęcia rozmów pokojowych. Pierwszy raz 15 członków Rady wydało zgodne oświadczenie w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. ONZ szacuje, że blisko 80 proc. ofiar izraelskiego ostrzału rakietowego to cywile, a nie bojownicy Hamasu, którym Izrael wydał wojnę. Wskazano na naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Akcję Izraela skrytykowali hierarchowie z Ziemi Świętej. Wezwali oni do natychmiastowego zakończenia przemocy. Potępili izraelską okupację terytoriów palestyńskich i „zbiorowe karanie Palestyńczyków” za uprowadzenie oraz zamordowanie trzech izraelskich nastolatków. Biskupi skrytykowali „przywódców Izraela, którzy prowadzą dyskryminującą politykę wobec Palestyńczyków: burzenia domów, konfiskaty ziemi, rozdzielania rodzin, aresztowania i zabijania członków rodzin, z której wywodzi się bojownik Hamasu”. Duchowni wezwali do radyklanych zmian. „Izraelczycy i Palestyńczycy muszą pozbyć się negatywnych postaw wzajemnej nieufności i nienawiści. Powinni wychowywać młode pokolenie w nowym duchu” – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

W mediacje miedzy skonfliktowanymi stronami włączyli się egipscy dyplomaci, obawiający się palestyńskiego radykalizmu. Przedstawiony przez nich plan zawieszenia broni zaakceptował Tel Awiw. Palestyńczycy go odrzucili.

Źródło: bbc.co.uk, catholicnews.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram