Zbliżające się wybory prezydenckie we Francji są dla zwolenników eutanazji okazją do przeforsowania ich antyludzkich idei. Stowarzyszenie na Rzecz Prawa do Godnej Śmierci (ADMD) organizuje kampanię nacisku na kandydatów na prezydenta, domagając się od polityków zajęcia konkretnego stanowiska w kwestii eutanazji.
W magazynie Les Inroks, ADMD zamieściła fotomontaż ukazujący trzech kandydatów do fotela prezydenckiego, Nicolasa Sarkozyego, François’a Bayrou i Marine Le Pen, na łożu śmierci. Ilustrację podpisano słowami: “Panie i Panowie kandydaci, trzeba przedstawiać Was aż w takiej pozycji, byście zmienili swoją dotyczącą eutanazji?”. ADMD chce w ten sposób nadać medialnego rozgłosu swojej akcji i wywrzeć naciski na kandydatów na prezydenta, by nad Sekwaną jak najszybciej zalegalizowano eutanazję. Kandydat lewicy wydaje się być przekonany.
Wesprzyj nas już teraz!
Przewodniczący stowarzyszenia, Philippe Lohéc potwierdził, że do polityków wysłano konkretne pytania. “Pozostawiamy w spokoju tych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasz apel, ale żądamy wyjaśnień od tych, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się eutanazji”, kontynuował Lohéc. Dodał, że ADMD “nie ma żadnego koloru partyjnego” i skupia ludzi rożnych horyzontów politycznych. Aby przekonać kandydatów na prezydenta do swoich poglądów, stowarzyszenie zaprosiło ich na „miting pro eutanazyjny” w pomieszczeniach Cyrku Zimowego Bouglione w Paryżu.
Działania ADMD mobilizują przeciwników eutanazji, wskazujących niebezpieczeństwa jej legalizacji. Stowarzyszenie Alliance Vita organizuje w 50 miastach «Tour de France Solidarności», aby ”uwrażliwić dużą cześć populacji na problem solidarności niezbędny w towarzyszeniu ludziom w końcowej fazie ich życia”. Delegat Generalny Alliance, Tugdual Derville uważa, że propozycja socjalistycznego kandydata, François Hollanda jest zgubna, bo definiuje eutanazję w sposób bardzo niejasny i szeroki, mówiąc że dotyczyłaby ona ludzi znajdujących się w końcowej fazie życia, lub tych, którzy są ofiarami “nieodwracalnego cierpienia psychicznego”. Derville twierdzi, że gdyby wybory wygrał Hollande, to we francuskim parlamencie, zdominowanym przez partię Nicolasa Sarkozy’ego toczyć się będzie batalia w sprawie eutanazji.
Organizacja Życie Jest Bardziej Godne apeluje o szeroką mobilizację na rzecz zbierania podpisów pod “Obywatelskim manifestem na rzecz godności osoby w końcowej fazie życia”. W dzienniku „Le Monde”, prof. Louis Puybasset, ordynator oddziału reanimacji chirurgicznej w paryskim szpitalu Pitié-Sapêtrière i były minister zdrowia Claude Evin, zamieścili artykuł, w którym ostrzegają, że “zalegalizowana eutanazja zmienia kompletnie kulturę opieki i rolę medycyny”. Wskazują, że “eutanazja jest w rzeczywistości aktem wielkiej agresji, który nie wycisza i nie łagodzi końca życia pacjentów, czy pomaga ich bliskim, ale zwiększa żal i żałobę oraz wprowadza podziały w ekipach szpitalnych”.
Zdaniem filozofa Luca Ferry’ego, “pomysł, iż człowiek może stracić swoją godność, dlatego, że jest słaby, chory, stary lub znajduje się w sytuacji wielkiego uzależnienia od innych jest nie do przyjęcia w planie etycznym”. Wyjaśniając niebezpieczeństwo takiego stanowiska, filozof Fabrice Hadjadj dodaje, że “jest bardzo łatwo wywołać u kogoś uczucie, że nie jest już kimś “godnym”, szczególnie w społeczeństwie pożeranym przez skuteczność, młodzieńczość i spektakularność”.
Głos zabrał też francuski minister ds. europejskich, Jean Leonetti, autor ustawy o prawie pacjentów znajdujących się w końcowej fazie życia. Polityk potępił zdecydowanie kampanię ADMD, która “używa niegodziwych środków, pretendując do obrony godności”. Domaga się też od François’a Hollanda, jednoznacznego potępienia tej akcji.
Franciszek L.Ćwik