W szkockim parlamencie został w czwartek złożony projekt ustawy o tzw. wspomaganym umieraniu, który ma zapewnić nieuleczalnie chorym pomoc w samobójstwie. Jeśli zostanie przyjęty, Szkocja stanie się pierwszą częścią Zjednoczonego Królestwa, gdzie będzie to legalne.
Zgodnie z projektem pacjent mógłby poprosić o pomoc w samobójstwie, gdy spełni określne kryteria: cierpi na nieuleczalną chorobę i zostanie uznany przez co najmniej dwóch lekarzy za zdolnego psychicznie do podjęcia takiej decyzji. Chory musi mieć ukończone 16 lat, mieszkać w Szkocji od co najmniej 12 miesięcy i musi być w stanie samodzielnie przyjąć środki powodujące śmierć organizmu.
Projekt będzie przedmiotem debaty najprawdopodobniej jesienią, a pod głosowanie poddany zostanie w przyszłym roku. Rządząca Szkocka Partia Narodowa zapowiedziała, że w tej sprawie nie będzie dawać instrukcji swoim posłom i będą oni głosować zgodnie z sumieniem; pierwszy minister (premier) Humza Yousaf, który jest muzułmaninem, zasugerował, że prawdopodobnie będzie przeciwny przyjęciu projektu.
Wesprzyj nas już teraz!
To już trzeci raz, gdy szkocki parlament rozważa tę kwestię. W 2010 roku projekt ustawy o „pomocy w zakończeniu życia” został odrzucony stosunkiem głosów 85 do 16, a w 2015 roku projekt ustawy o wspomaganym samobójstwie został odrzucony stosunkiem głosów 82 do 36. Jednak według sondażu przeprowadzonego między lutym a połową marca, legalizacją tzw. wspomaganego samobójstwa jest 78 proc. mieszkańców Szkocji.
PAP / oprac. PR
Człowiek pragnie żyć! Eutanazja to dramat ludzi opuszczonych
„Doktor Mengele byłby dumny”.Ks. Bortkiewicz o współczesnym eutanazizmie
Znów chcą mnie zabić! Powstaniec Warszawski o Niemcach, UB i ucieczce z Holandii przed eutanazją