2 stycznia 2025

Czarnogóra deportowała kryptomagnata do USA. Oskarżenia dotyczą krachu z 2022 r.

(fot. Pixabay)

Po wielomiesięcznej batalii o ekstradycję z Czarnogóry „geniusza” od kryptowalut – pochodzącego z Korei Południowej Do Kwona, współzałożyciela Terraform Labs, który ma odpowiadać za krach kryptowalutowy z 2022 r. i „wymazanie” prawie pół biliona dolarów z rynku finansowego – władze bałkańskiego kraju zdecydowały się przekazać go organom ścigania w USA. O ekstradycję zabiegali także Koreańczycy.

W oświadczeniu wydanym 31 grudnia na portalu X premier Czarnogóry Milojko Spajić potwierdził, iż Kwon już przebywa w areszcie USA i wkrótce będzie miał postawione zarzuty karne.

Kwon został aresztowany przez czarnogórskie służby w marcu 2023 r., gdy zamierzał wsiąść do samolotu do Dubaju. Miał użyć sfałszowanych dokumentów kostarykańskich. Od marca 2023 r. trwały starania o jego ekstradycję do USA i Korei Południowej. Sąd wielokrotnie zmieniał decyzje, by wreszcie w grudniu 2024 r. przychylić się do prośby amerykańskich służb. Ostatecznie decyzja o ekstradycji została zatwierdzona 27 grudnia ub. roku przez ministra sprawiedliwości Czarnogóry Bojana Božovicia.

Wesprzyj nas już teraz!

32-letni mężczyzna, okrzyknięty „geniuszem” od kryptowalut jest oskarżany w USA i Korei Południowej o udział w upadku ekosystemu Terra w 2022 r., który związany był z szerszym krachem na rynku kryptowalut.

Nasz kraj wita innowacje i legalnych przedsiębiorców kryptowalutowych, AI i innych technologii, ale nie tolerujemy oszustw – podkreślił premier Spajić. – Ta ekstradycja pokazuje nasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej i praworządności – dodał.

Problemy prawne Kwona zaczęły się po spadku wartości algorytmicznego stablecoina Terra: TerraUSD i siostrzanego tokena, LUNA, co spowodować miało utratę około 40 miliardów dolarów przez inwestorów lokujących środki w kryptowalutach. Na tym nie koniec, ponieważ jak się wskazuje, to co zrobił Kwon i inni inwestorzy ma daleko idące konsekwencje dla całego rynku finansowego i „wyparowania” od 400 do 500 mld dol.

Spadek wartości kryptowalut zmusił administrację Bidena do bezprecedensowej interwencji i ratowania sytuacji na rynku finansowym w związku z upadkiem banków inwestujących w krytpowaluty.

Amerykańscy prokuratorzy wnieśli przeciwko Kwonowi sprawy w marcu 2023 r., zarzucając mu oszustwa towarowe, oszustwa telekomunikacyjne i spisek w celu manipulacji rynkiem. W tym samym roku mężczyzna został aresztowany w Czarnogórze za korzystanie ze sfałszowanych dokumentów podróży. Cztery miesiące spędził w więzieniu. Przez ponad rok Kwon pozostawał w zawieszeniu prawnym, gdy czarnogórskie sądy zastanawiały się, co z nim zrobić ciągle zmieniając wyroki.

Wielokrotne apelacje jego zespołu prawnego opóźniły proces ekstradycji, ale ostateczna decyzja o wydaniu go Amerykanom stanowi punkt zwrotny w międzynarodowym dążeniu do uregulowania rynku kryptowalut.

W czerwcu 2024 r. Terraform Labs zgodziło się na ugodę z amerykańskimi władzami SEC i zapłatę 4,47 miliarda dolarów, która obejmowała grzywny za zwrot nienależnych środków w wysokości około 3,6 miliarda dolarów, karę cywilną w wysokości 420 milionów dolarów i odsetki od grzywien w wysokości 467 milionów dolarów.

Po zawarciu ugody Terraform Labs ogłosiło, że zakończy działalność 12 czerwca 2024 r. i odda kontrolę nad ekosystemem Terra społeczności.

Ekstradycja Kwona do Stanów Zjednoczonych oznacza kontynuację postępowania sądowego.

Do Kwon został „przekazany właściwym organom ścigania Stanów Zjednoczonych Ameryki i agentom Federalnego Biura Śledczego (FBI)”, jak podały czarnogórskie władze. Ministerstwo sprawiedliwości wyjaśniło, że Koreańczyk będzie odpowiadać za „przestępstwa spisku w celu popełnienia oszustwa”.

Czarnogórscy prawnicy Kwona potępili decyzję jako sprzeczną z europejskimi konwencjami dotyczącymi ekstradycji. Zapowiedzieli odwołanie do krajowego sądu konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Wcześniej Czarnogóra deportowała partnera biznesowego Kwona zidentyfikowanego jedynie jako J.C.H. do Korei Południowej.

Kryptopotentat przed aresztowaniem uciekł z Korei Południowej, a później z Singapuru, zanim jego firma Terraform Labs zbankrutowała w 2022 r. Stworzył on kryptowalutę o nazwie TerraUSD, która była sprzedawana jako „stablecoin”, token powiązany ze stabilnymi aktywami, takimi jak dolar amerykański.

Do Kwonowi udało się wykreować popyt na Terra, przyciągając miliardy inwestycji. Jednak pomimo miliardów inwestycji TerraUSD i siostrzany token Luna w maju 2022 r. wpadły w „spiralę śmierci”, tracąc na wartości.

Eksperci uważają, że Kwon stworzył piramidę finansową i wielu inwestorów straciło swoje oszczędności. Jeszcze przed krachem Kwon opuścił Koreę Południową. W styczniu 2022 r. Terraform Labs oficjalnie ubiegało się o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych. Wniosek o upadłość pozwoliłby firmie Kwona „zrealizować plan biznesowy, jednocześnie prowadząc trwające postępowania prawne, w tym reprezentatywne spory sądowe w Singapurze i spory sądowe w USA z udziałem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd” – podała firma w oświadczeniu. Kwon obiecywał, że zamierza „wywiązać się ze wszystkich zobowiązań finansowych wobec pracowników i dostawców”.

Singapurska firma, która stworzyła TerraUSD i Luna, obiecywała prawie 20-procentowy zwrot inwestorom, a potem gwałtownie wycofała się z tej obietnicy, co tylko przyspieszyło odwrót od stablecoinów.

Krach z maja 2022 r. szybko rozprzestrzenił się na rynku kryptowalut, wymazując niemal 500 miliardów dolarów wartości w ciągu dwóch tygodni, dziesiątkując portfele inwestorów detalicznych.

To stało się pretekstem dla amerykańskich organów nadzoru finansowego, by uregulować rynek kryptowalut. W owym czasie straciły Voyager Digital i Celsius Network oraz fundusz hedgingowy Three Arrows Capital, pogrążając branżę w dalszych zawirowaniach.

Celsius Network zebrał 400 milionów dolarów w rundzie inwestycyjnej jesienią 2021 roku i w szczytowym momencie zgromadził aktywa o wartości około 20 miliardów dolarów. Jednak, został „wciągnięty w dół” przez krach TerraUSD w maju i w lipcu ogłosił upadłość. Przez lata pożyczkodawca kryptowalut oferował astronomicznie wysokie zyski — nawet do 30 procent — konsumentom, którzy zdeponowali bitcoiny i inne cyfrowe monety. Działał podobnie do banku, reklamując się jako zdemokratyzowana platforma dochodów odsetkowych i pożyczek. Jednak jego konta nie były ubezpieczone przez rząd federalny. Nie wymagano od niego również wykazania, że ​​ma wystarczające aktywa, aby spłacić inwestorów, gdyby zażądali swoich pieniędzy. Urzędnicy w Alabamie i New Jersey oskarżyli Celsius o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

W czerwcu, gdy kryzys się rozprzestrzeniał, Celsius wstrzymał wypłaty z setek tysięcy kont, powołując się na „ekstremalne warunki rynkowe”. To doprowadziło do gwałtownego spadku cen kryptowalut. Miesiąc później Celsius ogłosił upadłość. Ludzie zaczęli obawiać się, że nie będą w stanie wypłacić swoich pieniędzy.

Niektórzy badacze stwierdzili, że działalność inwestycyjna Celsius mogła przyczynić się do upadku TerraUSD, podkreślając wzajemne powiązania branży.

Podobnie jak Celsius, pożyczkodawca kryptowalut i broker Voyager Digital oferował wysokie zyski na swoich rachunkach detalicznych. Voyager współpracował z dużymi inwestorami instytucjonalnymi, takimi jak fundusz hedgingowy Three Arrows Capital, który pożyczył około 665 milionów dolarów od Voyager. Trzy podmioty z siedzibą w Singapurze, kierowane przez inwestorów Su Zhu i Kyle’a Daviesa, wykorzystały pożyczki na ryzykowne zakłady, zakładając, że ceny kryptowalut będą nadal rosły.

Jednak, gdy upadek TerraUSD i Luna rozprzestrzenił się na szerszy rynek kryptowalut, Three Arrows w lipcu 2022 r. ogłosiło upadłość i nie spłaciło pożyczki dla Voyagera. Niedługo potem Voyager zawiesił wypłaty środków dla klientów i sam złożył wniosek o upadłość. Według dokumentów sądowych Voyager miał ponad 100 000 wierzycieli i wykazywał aktywa i zobowiązania o wartości od 1 do 10 miliardów dolarów. Upadła także założona w 2019 r. giełda kryptowalutowa FTX (na której handlowano instrumentami pochodnymi kryptowalut) i banki kryptowalutowe.

Proces upadku kryptowalut przyspieszyły działania Alameda Research, firmy Bankman Frieda, który przekazał darowizny Demokratom w USA, zabiegając o korzystne regulacje oraz Binance, która ogłosiła, że sprzeda kryptowaluty o wartości około 530 milionów dolarów. Wybuchła panika i ceny kryptowalut gwałtownie spadły, co wywołało ucieczkę inwestorów na FTX. Giełda zamroziła wypłaty, a wkrótce potem ogłosiła upadłość.

Przyczyna upadku FTX jest wciąż rozszyfrowywana. „Wall Street Journal” sugeruje, że FTX pożyczył środki klientów Alameda Research w celu sfinansowania ryzykownych zakładów.

Bankman Fried został aresztowany na Bahamach na wniosek władz USA. Zarzucono mu oszustwo i spisek oraz przekierowanie funduszy Alameda bez wiedzy inwestorów. Commodity Futures Trading Commission również wniosła oskarżenie o oszustwo przeciwko Bankman Friedowi i FTX, twierdząc, że on i jego firma „umyślnie lub lekkomyślnie” złożyli „nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd oświadczenia” w związku ze sprzedażą towarów.

Bankman Fried, dyrektor generalny FTX stoi również w obliczu pozwu zbiorowego na Florydzie.

Tak, jak w przypadku krachu finansowego w 2008, inwestorzy zaczęli handlować instrumentami pochodnymi sztucznie stworzonych środków płatniczych, przyczyniając się do krachu kryptowalut.

Gdy w 2018 r. powstawało Terraform Labs podkreślano, że firma chce wykorzystać technologię blockchain i stworzyć zdecentralizowaną sieć finansową z udziałem algorytmicznego stablecoina TerraUSD i jego siostrzanego tokena Luna.

Do Kwon, były inżynier Apple i Google, który ukończył studia na Uniwersytecie Stanforda, zdołał nie tylko stworzyć TerraUSD, znaną pod symbolem UST, która miała na celu utrzymanie wartości 1 USD poprzez wykorzystanie równoległej kryptowaluty o zmiennym kursie, Luna (LUNA), w celu wsparcia docelowego kursu, ale także wykreował popyt na nie.

W oparciu o obietnicę ekosystemu TerraUSD/Luna i ogromny wzrost rynku kryptowalut, LUNA osiągnęła szczyt wartości prawie 120 USD za token w marcu 2022 r., co przyciągnęło inwestorów, którzy nazywali siebie „Lunatics”, a Kwon był „Królem Lunatics”.

Jednak w maju 2022 r. Terra straciła z powodu utraty zaufania do tokenów i wszyscy inwestorzy jednocześnie „rzucili się do ucieczki”. Do 16 maja stablecoin Terra i token Luna były już praktycznie nic nie warte.

Do Kwon próbował jeszcze odbudować Terra, uruchamiając Terra 2.0.

W przypadku stablecoinów, jakim była Terra bardzo ważne jest zaufanie do nich. Stablecoiny można podzielić na stablecoiny zabezpieczone kryptograficznie, algorytmiczne i zabezpieczone walutami fiducjarnymi.

Stablecoiny algorytmiczne wykorzystują złożone algorytmy, aby utrzymać ich ceny na stabilnym poziomie, równoważąc fundusze przechowywane na blockchainie za pomocą „inteligentnych kontraktów” w celu kontrolowania podaży i popytu oraz utrzymania stabilności cen.

Algorytmiczny protokół stablecoinów osiąga stabilność cen poprzez zmniejszenie liczby monet w obiegu, gdy cena rynkowa spada, i zwiększenie liczby monet w obiegu, gdy rośnie, co nazywa się „rebasingiem”. Jest to podobne do sposobu, w jaki bank centralny może działać w celu obrony powiązania swojej krajowej waluty na rynkach walutowych poprzez kupowanie lub sprzedawanie aktywów zagranicznych.

W czasach nadmiernego popytu, protokół uwalnia więcej tokenów dla obecnych posiadaczy proporcjonalnie w celu obniżenia cen. W czasach nadmiernej podaży protokół ograniczy liczbę monet, które mają posiadacze, aby podnieść cenę każdego z pozostałych tokenów.

W przypadku stablecoinów, ich wartość pozostaje stabilna tylko wtedy, gdy nie ma dużych wahań kupna i sprzedaży. W sytuacji paniki i dużych spadków wartości, ucieczki od stablecoinów następuje ich destabilizacja. To miało się stać ze stablecoin UST/LUNA.

Pytanie kto i co doprowadziło do masowego pozbywania się stablecoinów?

Jedno jest pewne, krach UST/LUNA z pewnością jest dobrą okazją dla władz USA, które będą chciały w jakiś sposób uregulować rynek kryptowalut.

Źródło: corporationfinanceinstitute.com/washingtpnpost.com/zycrypto.com/financefeeds.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 402 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram