„Miejmy odwagę uczyć i wychowywać” – pod takim właśnie tytułem w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko – Praskiej, odbyła się w sobotę konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z wychowaniem dzieci oraz wszelkim współczesnym zagrożeniom czyhającym na nasze pociechy. Patronat medialny nad konferencją objął portal PCh24.pl.
Spotkanie otworzyli ks. Piotr Stępniewski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej, który odczytał list abp. Henryka Hosera, ordynariusza diecezji, skierowany do słuchaczy konferencji oraz ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa, jednego ze współorganizatorów sobotniego sympozjum.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierwszym prelegentem podczas sobotniej konferencji była Joanna Białobrzeska, pedagog i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, założycielka fundacji Creodidasko. W swym wystąpieniu zatytułowanym „Miejmy odwagę uczyć i wychowywać”, przedstawiła na czym polega dzisiejszy kryzys wychowania, edukacji przedszkolnej i szkolnej, a także zilustrowała zagrożenia płynące ze strony lewicowych ideologii, które coraz łatwiej wdzierają się na teren placówek oświaty.
– Głównym przesłaniem całodziennego spotkania jest zwrócenie uwagi na wielorakie zagrożenia dotykające dzieci zarówno w środowisku rodzinnym, rówieśniczym, jak i edukacyjnym. Ważnym aspektem wielokierunkowych rozważań będzie rozbudzanie świadomości rodziców o możliwościach własnego wyboru stylu życia, edukacji, a więc przyszłości ich dzieci – powiedziała Białobrzeska.
Według prelegentki, jedną z przyczyn kryzysu wychowania są błędy rodzicielskie, które polegają na nadmiernym skupianiu się rodziców na dobrach materialnych, które chcą zapewnić swemu potomstwu, zapominając o tym, ze wychowanie polega na nauce życia.
Kolejnym bardzo częstym „grzechem” popełnianym przez rodziców jest usprawiedliwianie błędów dzieci za wszelką cenę. Rodzice często „w imię miłości” negują ewidentne fakty, przez co nie uczą swych podopiecznych odpowiedzialności za słowa i czyn. Poza tym, coraz rzadziej stawiają wymagania. Białobrzeska przestrzegała również przed zmianami w postrzeganiu dzieci, które do niedawna w cywilizowanym świecie były niezaprzeczalnie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów. Obecnie coraz częściej możemy usłyszeć, że dzieci są własnością państwa i stały się produktem. Na potwierdzenie tych słów, fundatorka Creodidasko przytoczyła wypowiedź Audyna Lysbakkena, norweskiego Ministra ds. Rodziny, Dzieci i Spraw Socjalnych, który powiedział, że „dzieci powinny być własnością państwa”.
Kolejnym prelegentem była niemiecka socjolog i krytyk społeczny, autorka wielu książek i publikacji – dr Gabriele Kuby, która wygłosiła referat pt. „Ideologia gender w Europie Zachodniej w odniesieniu do rodziców”. Poruszyła w nim niezwykle istotne dla współczesnego rodzica zagadnienia związane z napływem nowych, lewicowych ideologii, które mają na celu zniszczenie instytucji rodziny i wszelkich zasad moralnych.
– Dotyka nas globalna rewolucja kulturowa. Jest to rewolucja, w której nie chodzi o bezpośrednie obalenie politycznych układów władzy. Jest to rewolucja, która nie została wywołana przez masy, które mogłyby wypisać na swoich transparentach hasła o biedzie, czy ucisku ze strony wielkich grup społecznych. Rewolucja ta wychodzi od elit władzy tego świata i jest forsowana top-down od góry do dołu. Jest to rewolucja, która niszczy fundamenty naszej ludzkiej egzystencji. Ta rewolucja nazywa się Gender Mainstraming. Radykalne feministki i homoseksualiści połączyli się i zrodzili gender – powiedziała dr Kuby.
W dalszej części swego wystąpienia, niemiecka socjolog przywołała oficjalną definicję gender, która została opracowana w 2007r. w Yogyakarta (Indonezja): – Pod pojęciem gender należy rozumieć głęboko odczuwane, wewnętrzne i osobiste odczucie przynależności do pewnej płci, która zgadza się lub nie zgadza z biologiczna płcią, jaką dana osoba miała w momencie narodzin. To jaką człowiek ma płeć, nie powinno zatem zależeć od jego cech biologicznych, hormonalnych, neuronalnych, społecznych i psychicznych, lecz od jego wewnętrznego i osobistego odczucia – powiedziała.
Na zakończenie swego wykładu, dr Kuby wlała nieco otuchy w serca zebranych na konferencji rodziców mówiąc: – Polacy nie dali się upokorzyć przez niemieckich Nazistów, nie zostali zniszczeni przez komunizm, dlatego uważam, że nie poddadzą się również ideologii gender.
W drugiej części konferencji wystąpili: prof. Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która opowiedziała o kierunkach ideologii gender w Polsce, a także ks. dr Mirosław Nowosielski, który wygłosił referat pt. „Współczesne zagrożenia wiary w perspektywie wychowania”.
Konferencję zakończyło wystąpienie red. Jacka Karnowskiego, w którym poruszył on zagadnienia edukacji medialnej poprzez którą każdy rodzic może odpowiednio wychowywać dzieci do właściwego odbioru mediów.
Patronat medialny nad konferencją „Miejmy odwagę uczyć i wychowywać” objął portal PCh24.pl, natomiast patronatu honorowego udzielił JE abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej.
Organizatorami było Radio Warszawa oraz Creodidasko.
Paweł Ozdoba