7 listopada o godzinie 11.00 w Morawicy koło Krakowa (gmina Liszki), zostanie wmurowany kamień węgielny pod pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”. Apel poległych, towarzyszący uroczystości, prowadzić będą przedstawiciele Okręgowej Służby Więziennej. Odsłonięcie pomnika planowane jest w dniu 23 kwietnia 2016 roku.
„Dziś jeszcze historia naszej Ojczyzny ma wiele białych plam. Wielu wspaniałych jej synów i córek oddających swe życie z miłości do Ojczyzny nie posiada swego grobu, a imię i nazwisko skazane jest na zapomnienie. Najczęściej to ci, co do końca walczyli o Niepodległość Ojczyzny po II wojnie światowej. Nazywamy ich dziś Żołnierzami Niezłomnymi, a Wyklętymi przez mających wtedy władzę. Czas, by przywołać ich pamięć chociaż często nie mają swych grobów. Czas wyryć ich imiona i nazwiska dla potomnych. Czas pokazać ilu ich było zamordowanych” – wzywają pomysłodawcy pomnika.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomnik zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj. Obelisk będzie miał 18 metrów długości i 11 metrów wysokości.
„Dlatego parafia zgodziła się na realizację idei pomnika obok swego kościoła. Ludzie dobrej woli, oraz NSZZ SOLIDARNOŚĆ Region Małopolski zapraszają każdego, kto pragnie zachować ich pamięć do tego dzieła” – podkreślają organizatorzy uroczystości wmurowania niezwykłego kamienia węgielnego, którym będzie ziemia z miejsc pochówków Niezłomnych i kamienie z miejsc ich kaźni i śmierci.
Ziemię i kamienie z miejsc pochówku, katowania czy mordowania Niezłomnych można przekazywać do Rady Realizacji Pomnika (Morawica 5, 32-084 Morawica tel. 607-148-886) z opisem pobrania i świadectwem podpisanym przez organizacje, szkoły, stowarzyszenia itp.
Patrona Honorowy nad budową pomnika przyjęli JE Ksiądz Stanisław Kardynał Dziwisz, Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność”.
Każdy pragnący pomóc w budowie może to uczynić wpłacając ofiary na konto: Parafia Rzym-Kat. Morawica 5 32-084 Morawica nr : 94 1240 4722 1111 0010 6441 3421 z dopiskiem „Dar na realizację pomnika Niezłomnym – Ojczyzna”.
Dobroczyńcy powstania pomnika odnotwani zostaną w księdze pamiątkowej, ich wsparcie zostanie potwierdzone okolicznościowym dyplomem. Na pomniku może być umieszczone imię i nazwisko osoby – zgłoszonej przez rodzinę, przyjaciół czy organizację – mającej status Żołnierza Niezłomnego. Przy zgłoszeniu należy podać : Imiona i nazwiska osób mających status Niezłomnych potwierdzony przez IPN z krótką notą biograficzną tj. imię nazwisko, data urodzenia i śmierci jeżeli jest znana, stopień, funkcja, w jakim oddziale służył, jaki wyrok sądu, gdzie zginął.
Dane te należy przesłać na adres email: [email protected] do sekretariatu realizującego ideę pomnika. Nazwiska te będą wyryte na tablicach i umieszczone przy pomniku.
Twórcy zachęcają aby jeżeli to jest możliwe, podawać całe oddziały z nazwiskiem i imieniem dowódcy potwierdzone przez dany oddział IPN. Nazwiska będą umieszczane sukcesywnie w miarę gromadzonych środków finansowych. Istnieje możliwość umieszczenia ok. 20 tyś. nazwisk.
luk