Czeskie środowiska gejów i lesbijek rozpoczęły nową kampanię, która ma zmienić obraz tradycyjnej rodziny. To akcja, która wpisuje się w konsekwentne działania umacniania dotychczas posiadanych praw i zdobywania nowych przyczółków przez środowiska homoseksualne w Republice Czeskiej.
Kampania prowadzona jest przez organizację pod nazwą „Koalicja na rzecz małżeństwa”, reprezentującą interesy czeskich homoseksualistów. Dla osób tradycyjnie pojmujących pojęcie rodziny nazwa może być niezrozumiała i zaskakująca, podobnie jak hasło kampanii – „Jesteśmy fair” („Jsme fér”). Celem środowisk homoseksualnych, wyznaczonych na tę akcję, jest walka o możliwość zawierania ślubów par jednopłciowych. Osiągnięcie tego celu byłoby kolejnym etapem zdobywania pozycji w systemie prawnym dla środowisk gejów i lesbijek.
Wesprzyj nas już teraz!
Obecnie prawo w Czechach od 2009 roku zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w pracy i w różnych dziedzinach życia społecznego. Od 2006 roku można tam zawierać partnerstwa, chroniące prawa do majątków w obrębie związków homoseksualnych. Osoby o orientacji homoseksualnej mogą w Czechach, np. służyć w wojsku a kontakty homoseksualne dopuszczalne są już od 15. roku życia. Takie rozwiązanie przyjęto w tym państwie w 1990 roku, choć kontakty homoseksualne dorosłych zalegalizowano jeszcze w czasach komunistycznej Czechosłowacji w 1962 roku.
Już u schyłku wspólnego państwa Czechów, Słowaków i Morawian, gdy tworzono nową konstytucję dla demokratycznego państwa, próbowano w 1991 roku wpisać do konstytucji orientację seksualną jako kategorię chronioną. Do aksamitnego rozwodu doszło ostatecznie 1 stycznia 1993 roku i prawodawstwa państwowe Czechów i Słowaków poszły swoimi ścieżkami.
Według „Czeskich Novin”, działacze „Koalicji na rzecz małżeństwa” wspierają się przykładami z innych państw, w tym z Niemiec, gdzie zmieniono prawo i dopuszczono zawieranie związków w parach jednopłciowych. Aktywiści z „Koalicji na rzecz małżeństwa” podkreślają, że rozwiązanie oczekiwane przez środowiska homoseksualne poparli w Bundestagu nie tylko niemieccy socjaldemokraci, ale także część chrześcijańskich demokratów. Podobnego zachowania czeskie środowiska homoseksualne oczekują od partii politycznych działających w Czechach. Ci zaś przypominają, że gdy przed 11 lat zmieniano prawo do rejestrowania związków partnerskich, zabezpieczających materialne problemy w obrębie związków homoseksualnych, środowiska gejów i lesbijek deklarowały, że więcej zmian w prawie nie będzie trzeba robić.
Nie minęło dużo czasu a już pojawiają się nowe żądania, zgłaszane za pośrednictwem „Koalicji na rzecz małżeństwa”. Tworzą ją różne organizacje, m.in. Amnesty International, Logos Republiki Czeskiej, Mezipatra, Praga Pride oraz Platforma dla równości i uznania różnorodności (PROUD).
Przywołany przez „Czeskie Noviny” sondaż opinii publicznej pokazuje akceptację społeczną dla zawierania związków jednopłciowych (52 proc. za). W stosunku do badań sprzed dziesięciu lat brak akceptacji dla związków homoseksualnych spadł z 57 proc. w 2007 roku do 41 proc. obecnie.
Zmiany świadomościowe i coraz większe przyzwolenie na burzenie wizji rodziny jako związku mężczyzny i kobiety dokonuje się w kraju, który jest jednym z centrów tzw. turystyki homoseksualnej. Odejście od tradycji jest o tyle łatwiejsze, że w kwestiach etycznych Czesi są wyjątkowi w Europie. To kraj gdzie 65 proc. mieszkańców deklaruje się jako ateiści, a wiarę w istotę Boga uznaje 35 proc. obywateli. Z tej grupy duża część to osoby niepraktykujące religijnie. Kraj o długich tradycjach protestanckich dzisiaj ma protestantów ok. 1 proc. a katolików jest znacznie więcej wśród wierzących – ok. 10 proc. Poza Brnem na Morawach najwięcej praktykujących mieszka przy granicy z Polską – na Śląsku Cieszyńskim, gdzie jeszcze przed II wojną światową Polacy w wielu gminach stanowili większość.
PK