Według opublikowanego we wtorek corocznego raportu czeskiego Narodowego Centrum Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (NCOZ) wpływy rosyjskojęzycznych organizacji przestępczych nadal są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Republiki Czeskiej. Grupy te skupiają się na legalizacji zysków z działalności przestępczej i inwestowaniu ich.
Według NCOZ rosyjskojęzyczne struktury przestępcze są zainteresowane kontaktami w sferze społecznej, biznesowej i politycznej w Czechach. Organizacje te transferują do Czech pod pozorem rozlicznych transakcji pieniądze uzyskane z działalności przestępczej na terenie byłego Związku Sowieckiego. Następnie lokują je w nieruchomościach lub w spółkach.
NCOZ zaznaczyło w swoim sprawozdaniu rocznym, że ten rodzaj prania pieniędzy jest niezwykle trudny do wykrycia i udowodnienia, ponieważ trudno jest odszukać te środki i udokumentować tzw. przestępstwo źródłowe, z którego pochodzą nielegalne dochody.
Wesprzyj nas już teraz!
Oprócz legalizacji zysków z niezgodnej z prawem działalności jednym z głównych działań tych grup w 2021 r. była przestępczość podatkowa oraz legalizacja pobytu w Czechach. „Zauważalnym zjawiskiem stało się również wykorzystywanie uprawnień wynikających z nabycia obywatelstwa innego państwa członkowskiego UE przez osoby rosyjskojęzyczne” – zauważa NCOZ, wskazując, że łatwiejsze do uzyskania niż czeskie jest obywatelstwo węgierskie.
NCOZ zwróciło także uwagę, że 2021 pojawiały się międzynarodowe gangi przemytnicze, w których Czesi pracują jako kierowcy lub wynajdują pojazdy potrzebne do działalności przestępczej. Według raportu chodziło o osoby znajdujący się w niekorzystnej sytuacji społecznej. Innymi członkami gangów byli cudzoziemcy z Ukrainy, Syrii i Wietnamu z długoterminowym lub stałym prawem do pobytu na terytorium Czech.
Źródło: Piotr Górecki (PAP)