9 czerwca 2021

Czechy zgodziły się wycofać pozew przeciw Polsce. Pod pewnymi warunkami

(fot. Wikipedia/Anna Uciechowska)

Praga zgodziła się wycofać pozew do TSUE pod pewnymi warunkami. Zgodnie z ustaloną treścią porozumienia, wydobycie węgla w kopalni Turów może być kontynuowane, o ile Polska zapłaci odszkodowanie w wysokości od 40 do 50 mln euro i zweryfikuje procedury wydawania zezwoleń, w ramach których władza przedłużyła koncesję na wydobycie.

Takie warunki pojawiły się w zaproponowanej umowie międzyrządowej, która miałaby doprowadzić do wycofania pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie działalności w zagłębiu wydobywczym położonym w pobliżu granicy czesko-polskiej.

W poniedziałek rząd czeski zatwierdził ramy porozumienia.

Wesprzyj nas już teraz!

W ub. miesiącu Europejski Trybunał Sprawiedliwości udzielił zabezpieczenia Czechom w postaci żądania natychmiastowego wstrzymania działalności wydobywczej w kopalni Turów, ze względu na jej domniemany negatywny wpływ na zasoby wodne w sąsiednich Czechach.

Kontrolująca kopalnię i elektrownię spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oświadczyła, że nie może zgodzić się na zawieszenie pracy kopalni, gdyż wymusi to import węgla.

Od czasu orzeczenia Trybunału trwają intensywne negocjacje między Czechami i Polakami, by spór rozwiązać i wycofać skargę.

Praga domaga się „przeglądu istniejących procesów wydawania pozwoleń zgodnie z prawem europejskim i dostarczenia wszelkich dostępnych informacji na temat wpływu górnictwa” – oznajmił czeski minister środowiska Richard Brabec. Czechy domagają się również zwrotu kosztów budowy źródeł wody pitnej po czeskiej stronie granicy w wysokości 40-50 mln euro.

Spór ciągnie się od kilku lat, a w lutym tego roku Praga zdecydowała się pozwać Polskę do TSUE w związku z wydobyciem węgla w Turowie. Czesi zwracali uwagę, że chociaż początkowo kopalnia miała zostać zamknięta w 2020 r., uzyskała koncesję na eksploatację aż do 2044 r., pomimo zdecydowanego sprzeciwu strony czeskiej.

Po ogłoszeniu przez spółkę polską, że nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału i nie wstrzyma wydobycia węgla, Czechy wystąpiły z wnioskiem o  nałożenie na Polskę kary w wysokości 5 milionów euro dziennie.

Czeski rząd w poniedziałek zlecił ministrom środowiska i spraw zagranicznych wynegocjowanie umowy międzyrządowej z Polską.

Źródła: euractiv.com, english.radio.cz

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram