Jeżeli można wierzyć ankiecie przeprowadzonej przez United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, to wygląda na to, że większość Polaków oczekuje od nowego rządu przede wszystkim… odblokowania pieniędzy z KPO. Co jeszcze znajduje się na liście priorytetów?
W przypadku nieuzyskania parlamentarnej większości przez rząd Mateusza Morawieckiego, na co w samej partii PiS nie ma wielkich nadziei, władzę przejmie ekipa Donalda Tuska i partii będących w koalicji z PO.
W portalu RMF24 opublikowano wyniki sondażu, wedle których największa liczba respondentów (48,4 procent) oczekuje przede wszystkim odblokowania funduszy z tzw. Krajowego Planu Odbudowy, zablokowanych z powodu niechęci urzędników Unii Europejskiej do rządu PiS.
Wesprzyj nas już teraz!
Następnym priorytetem, za którym opowiedzieli się uczestnicy badania jest coś, co zostało określone jako „reforma w obszarze zdrowia” (41,3 procent). Nie doprecyzowano, na czym miałaby polegać owa reforma, ale raczej trudno podejrzewać, żeby respondenci oczekiwali uporządkowania rynku usług zdrowotnych poprzez likwidację nierentowanego NFZ.
Podobnie niejednoznacznym postulatem wydaje się być reforma wymiaru sprawiedliwości (38,3 procent). Czy chodzi o faktyczną reformę (dekomunizację) czy też po prostu o usunięcie Zbigniewa Ziobry i ewentualnie rozłączenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?
Co ciekawe, na czwartym miejscu w zestawieniu znalazł się postulat Konfederacji – podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych (za tym rozwiązaniem opowiedziało się 26,6 procent respondentów).
Następnie czytamy o „kontynuowaniu wielkich projektów infrastrukturalnych” (24,3 procent) i o „zmianach w mediach publicznych” (23,8 procent), czyli po prostu – tu już trudno mówić o dwuznaczności – „tradycyjnego” przejęcia ich przez nowy obóz władzy.
Dalej pojawia się kwestia „uporządkowania podatków” (20,8 procent), „rozliczenia rządów PiS” (20,4 procent). Jako bardziej niszowy, ale jednak istotny dla respondentów postulat pojawiła się również kwestia finansowania in vitro z pieniędzy podatników (co popiera 8,7 procent).
Źródło: rmf24.pl
FO