Edward Pentinz stwierdził, że jeśli chodzi o stosunki międzynarodowe jest mało prawdopodobne, aby priorytety papieża Franciszka w znacznym stopniu różniły się od priorytetów papieża Benedykta XVI. Spodziewa się on jednak – ze względu na odmienne podejście nowego Ojca św. – większych sukcesów i umocnieniu więzi ze Stolicą Apostolską.
Podobnie jak jego poprzednicy, Franciszek nadal będzie bronić prześladowanych chrześcijan, wolności religijnej i praw sumienia. Skupi się jednak na budowaniu jak najlepszych relacji z żydami, muzułmanami i wyznawcami innych religii. Będzie „poszukiwał obszarów wspólnego porozumienia” i będzie dążył do budowania stosunków dyplomatycznych z państwami, które nie mają formalnych więzi ze Stolicą Apostolską, zwłaszcza z Chinami i Arabią Saudyjską.
Wesprzyj nas już teraz!
Ojciec św. skupi się – przewiduje Pentinz – na przyciąganiu do Kościoła ludzi ubogich, walce o pokój, ochronie środowiska i prezentowaniu katolickiej wizji sprawiedliwości. Napisał: „Jego otwartość, ciepło i spontaniczność, w połączeniu z bezkompromisową wiernością Magisterium, mogą mieć największy wpływ na wiernych na świecie”. Dyplomaci uważają, że papież Franciszek ma wszystkie cechy, aby być dobrym dyplomatą.
Podczas Mszy inauguracyjnej papież Franciszek z wielkim szacunkiem odniósł się do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja, mówiąc „mój brat Andrzej” –co było aluzją do patriarchów Konstantynopola, jako następców apostoła Andrzeja.
Papież Franciszek wykorzystał okazję, aby podkreślić, jak ważne jest dla niego utrzymanie dobrych stosunków z nie-katolikami. Położył nacisk na tworzenie relacji „przyjaźni i szacunku między mężczyznami oraz kobietami z różnych tradycji religijnych”. Już wcześniej kard. Bergoglio słynął z utrzymywania bardzo dobrych relacji z Żydami i wspólnotami protestanckimi w Buenos Aires.
Watykaniści spodziewają się, że Ojciec św. nie będzie stronił od zagranicznych pielgrzymek, a w obliczu międzynarodowych sporów będzie zachowywał stanowisko neutralne. Dyplomaci liczą na to, że dzięki naturalnym umiejętnościom papieżowi uda się nawiązać stosunki dyplomatyczne z krajami takimi jak Arabia Saudyjska i Chiny.
Źródła watykańskie podkreślają jednak, że głównym priorytetem dla papieża Franciszka będzie uregulowanie wewnętrznych działań Kościoła tj. reforma Kurii Rzymskiej, zwłaszcza w dziedzinie poprawy komunikacji wewnętrznej pomiędzy watykańskim Sekretariatem Stanu a innymi dykasteriami i nuncjuszami Stolicy Apostolskiej.
Źródło: EWTN, AS.