„Czego matka uczy na samym początku swoje dziecko? Zwracania się do niej mamo, a do ojca – tato. Dlaczego? Nie dla przyjemności, jaką sprawiają te miłe słowa, ale by dziecku łatwiej było się do niej zwracać. Bóg nas nie potrzebuje, to my potrzebujemy Boga. Dlatego też Bóg, w swoim nieskończonym miłosierdziu, spogląda na swoje stworzenie i uczy je podstawowej i największej prawdy: Ja jestem Pan, twój Bóg” – tłumaczy ks. Dolindo Ruotolo.
Pierwsze przykazanie Boże jest głosem Ojca, który troszczy się o człowieka, o to, by nie oddalił się on od swojego Pana i stwórcy. „Co stało się z żydami, kiedy oddalili się od Boga i zbudowali sobie złotego cielca? Przed tym byli stworzeniami ukochanymi przez Boga, po tym stali się niżsi od zwierząt, mniejsi nawet od figury z metalu. Klękać przed fałszywym bóstwem oznacza uznawać się za niższego od zwierzęcia, kamienia czy metalu. To w tym kontekście Bóg mówi: Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Bóg nie zakazuje tworzenia obrazów, zakazuje myślenia o rzeźbach uczynionych ludzką ręką jako o bóstwie” – tłumaczy ks. Ruotolo.
Wesprzyj nas już teraz!
Poprzez pierwsze przykazanie Bóg nakazuje nam uznawać Go jako naszego stwórcę, nasz początek i cel naszego życia. „Bóg chce, byśmy uznawali Go takim, jaki jest, byśmy kształcili się w prawdach naszej wiary. Bóg chce, byśmy kochali Go jako Ojca, służyli Mu przestrzegając Jego praw i Jego woli, ceniąc Go ponad wszystko inne. Chce, byśmy wyznawali jedyną religię, katolicką. Wielu ludzi oszukuje się udając, że wszystkie religie są dobre, ale jest to jedynie wymówką zdezorientowanego umysłu. (…) Ludziom dobrej woli łatwo jest poznać prawdziwą religię, ponieważ wystarczy szukać jej z prawą intencją i szczerze modlić się do Boga o dar podążania za prawdą” – czytamy.
Poprzez pierwsze przykazanie Bóg zakazuje człowiekowi obdarzania należną Mu miłością i uwielbieniem rzeczy stworzonych. Życie, czas naszego przebywania w doczesności, jest okresem nauki, poznawania tego, co Boże, nadprzyrodzone – w przygotowaniu na życie wieczne. Dlatego też Pan poprzez pierwsze przykazanie zakazuje wszystkiego, co „ma związek z diabłem i biednymi, martwymi duszami”. „Zakazuje nam uprawiania magii, spirytyzmu, okultyzmu, magnetyzmu itd. Powód jest prosty: naszym zadaniem na Ziemi jest doskonalenie się, a jak moglibyśmy się nauczyć czegoś od ignoranta? Albo nauczyć się sztuki czytania od osoby, która czytać nie potrafi?” – tłumaczy ks. Dolindo.
„Bóg zakazuje nam kuszenia Go, proszenia Go o to, by udowodnił nam w jakiś sposób swoją siłę i doskonałość. (…) Dla przykładu, jeśli ktoś mówi sobie, że zostanie katolikiem jeśli wygra w niedzielę na loterii, jest głupcem. Równie głupią rzeczą jest żądanie cudu w sytuacji, w której wystarczają środki naturalne, ponieważ Bóg nigdy nie czyni niczego na próżno. (…) Bóg zakazuje nam wszelkiego przesądu, to znaczy, zabrania stworzeniu przypisywania sobie mocy, której nie posiada, zabrania też przypisywania rzeczom znaczenia, którego nie posiadają. Wielu jest ludzi, którzy wierzą w szczęście albo w pecha, wielu jest takich, którzy cieszą się gdy dojrzą, dla przykładu, pająka albo jaszczurkę. Wielu wierzy w amulety, w liczbę 13, szczególne metale czy korale itd. Są to pozostałości głupich i szkodliwych przekonań, pozostałości pogaństwa starające się zastąpić Bożą Opatrzność” – czytamy.
„Przesądem jest wiara w sny, o ile ktoś nie jest absolutnie pewny, że pochodzą one od Boga. Zazwyczaj sny są skutkiem wrażeń przeżytych za dnia czy w nocy. Jest także możliwe, że mogą pochodzić od diabła starającego się nas kusić, przyciągać do złego – Bóg pozwala na to bardzo rzadko. Kiedy sen pochodzi od Boga, jest on zawsze spokojny, logiczny i uporządkowany, motywuje duszę do zrobienia czegoś dobrego. Zasadniczo, rzeczą dobrą jest nie wierzyć w sny” – czytamy w „Nauce doktryny katolickiej”.
Ks. Dolindo Ruotolo (1882 – 1970) włoski duchowny, tercjarz franciszkański, wielki czciciel Najświętszej Maryi Panny. Jest autorem 33 tomów komentarzy biblijnych i dzieł teologicznych. Zmarł w opinii świętości.
Przeczytaj także: Ks. Dolindo Ruotolo: musimy walczyć z grzechem!
mat