30 lipca 2016

„Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego” (Wj 20, 8-10). Jesteśmy stworzeniami Bożymi, dziećmi miłosiernego, kochającego Boga. Dzień Pański poświęcamy samemu Bogu, ku Niemu mamy się wznosić czcząc Go w sposób szczególny – przypomina nam ks. Dolindo Ruotolo.

 

„Jesteśmy stworzeniami Bożymi i mamy obowiązek Boga kochać i wiernie Mu służyć. A skoro w ciągu tygodnia zajmujemy się tak wieloma rzeczami, musimy dla Pana Boga przeznaczać chociaż jeden dzień. Pamięć o tym, że Bóg jest naszym Ojcem, a my jesteśmy Jego dziećmi, jest naszym obowiązkiem” – tłumaczy ks. Dolindo Ruotolo. Nakaz świętowania siódmego dnia tygodnia przypomina nam o stworzeniu człowieka i jego upadku: „W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!” (Rdz 3, 19).

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Związani jesteśmy prawem niewoli, będącym skutkiem grzechu pierworodnego. Człowiek stał się niewolnikiem świata stworzonego ponieważ utracił swój szlachetny stan duchowy. Dlatego Bóg w swojej ojcowskiej miłości chciał dać człowiekowi dzień, w którym nie musiałby on borykać się ze swymi cierpieniami. W tym dniu Bóg przywraca nam naszą wcześniejszą chwałę dzieci Bożych, żyjących dla Niego i w Jego świetle” – tłumaczy ks. Dolindo.

 

„Dzięki świętom ludzie pamiętają o tym, że są podnoszeni do życia nadprzyrodzonego dzięki miłosierdziu Boga i nieskończonym łaskom Jezusa Chrystusa. W pewien sposób wyłamują się spod wpływu, jaki wywierają na nich rzeczy stworzone: prostują głowi, myśli swe kierują ku niebu, choć dalej przebywają na Ziemi, to do ich serc powraca prawdziwa miłość, w błogosławione imię Boże odnawia się wielkie braterstwo ludzkiej rodziny” – czytamy w „Nauce doktryny katolickiej”.

 

„Dzień Pański jest zarezerwowany wyłącznie dla Boga. Ustanowił On dzień odpoczynku zgodnie ze starym prawem: dzieło Stworzenia zostało ukończone w ciągu sześciu dni, po których sobota stała się dniem odpoczynku. Zgodnie z nowym prawem dniem tym jest niedziela, Dzień Pański, przypominająca nam o Zmartwychwstaniu Jezusa i początkach rozprzestrzeniania się Ewangelii” – tłumaczy włoski duchowny. Tymczasem ludzie do popełnianych grzechów dodają dziś kolejne, polegające na nieprzestrzeganiu Bożego nakazu świętowania niedzieli. Konsekwencje ponosimy już w życiu doczesnym, profanacja Dnia Pańskiego jest jednym z powodów kar, jakie na nas spadają – zauważa ks. Ruotolo.

 

Na czym polega więc przestrzeganie Bożego nakazu? W niedzielę musimy wystrzegać się wszelkich prac. Nie tylko tych przynoszących nam utrzymanie, ale i tych niezwiązanych z zarobkiem. W Dzień Pański nie powinniśmy kupować ani sprzedawać, a nawet studiować czy oddawać się wysiłkom artystycznym. „Ogólnie rzecz ujmując, powinno zawiesić się wszelką działalność publiczną, zamknięte powinny być szkoły, biura, zakłady pracy i sklepy. Wszystkie narody powinny mieć właściwy wzgląd na prawa Boga i biada tym, którzy z Niego kpią” – przestrzegał włoski kapłan.

 

„Rzeczą nakazaną jest uczestniczenie w niedzielę w Eucharystii, wykorzystywanie czasu wolnego na dłuższą modlitwę, dzieła miłosierdzia, słuchanie Słowa Bożego czy poświęcanie czasu na lekturę duchową. Przykazanie Boże odnosi się jednak tylko do Mszy świętej. Pozostałe dobre czyny są jedynie radą, by czynić dzieła na chwałę Bożą i by lepiej rozumieć to, jak wielką rzeczą jest przystępowanie do Sakramentów i bycie bliżej Jezusa. W ten sposób nasza dusza jednoczy się z kochającym Bogiem” – czytamy.

 

Niedziela jest dniem przypominającym nam o miłosierdziu Boga i Jego ojcowskiej miłości. Przypomina nam o tym, że nade wszystko mamy Boga kochać, czcić Go i Mu służyć, że musimy otwierać nasze serca i dusze na działanie Jego łaski.

 

Ks. Dolindo Ruotolo (1882 – 1970) – włoski kapłan, tercjarz franciszkański, wielki czciciel Najświętszej Maryi Panny. Jest autorem 33 tomów komentarzy biblijnych i dzieł teologicznych. Zmarł w opinii świętości.

 

mat

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 576 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram