23 października 2023

Czekolada dla „zrównoważonego rozwoju”. Wedel włącza się do globalistycznej propagandy

(fot. Flickr / Gourmandise)

Niegdyś polska firma z tradycjami, a dziś własność japońskiego koncernu – Wedel – opublikowała raport, w którym udowadnia, że swojej działalności przyczynia się do realizacji globalistycznej agendy tzw. zrównoważonego rozwoju oraz do ograniczenia… emisji CO2.

Wedel – hołdując nowym standardom (tzw. GRI) narzucanym przez organizacje ponadnarodowe w celu ograniczenia własności prywatnej – dzieli się z odbiorcami swoim podejściem do tzw. zrównoważonego rozwoju, przedstawiając dane niefinansowe za rok 2022. Obliczenie śladu węglowego i podjęcie zobowiązania wdrożenia pomiaru emisji CO2 w organizacji, jako stałego elementu wewnętrznej kontroli, to ma być „krok milowy” w historii czekoladowej marki w tzw. obszarze ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny).

Do tej pory konieczność raportowania w zakresie pozafinansowym dotyczyła jedynie około 12 tysięcy firm zobowiązanych na gruncie dyrektywy NFRD (Non-Financial Reporting Directive). Po wejściu w życie wytycznych CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) szacuje się, że te „obowiązki” obejmą około 50 tysięcy przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Wedel pozostaje więc w gronie firm, które, jeszcze przed wdrożeniem regulacji, z własnej woli wydają raport.

Wesprzyj nas już teraz!

Raport jest wynikiem prac osób reprezentujących wszystkie obszary naszej organizacji. Jesteśmy dumni i wdzięczni naszym pracownikom, że w tak trudnym czasie, pandemii i kryzysu wojennego, zapoczątkowaliśmy szereg istotnych procesów związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, zarówno na poziomie tworzenia polityk wewnętrznych, jak i zaangażowania interesariuszy zewnętrznych. Kluczowym działaniem w 2022 roku było dla nas obliczenie śladu węglowego w 3 zakresach. To pierwszy i najważniejszy krok do przygotowania strategii dekarbonizacji dla naszej firmy jako realnej odpowiedzi na wyzwania klimatyczne – tłumaczy Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

„E” – Z przyjemnością wychodzimy przed szereg

Wyznając wiarę w „kryzys klimatyczny” i mając świadomość, że główne zasoby firmy pochodzą z natury, Wedel deklaruje, iż nie pozostaje obojętny wobec „globalnych wyzwań”. Firma chwali się, że ogranicza emisję CO2 m.in. poprzez zakup energii elektrycznej z tzw. źródeł odnawialnych. Dzięki temu 12 616 ton CO2 miało nie trafić nie trafiło do atmosfery w 2022 r. Redukcja śladu węglowego w Wedlu to także ograniczanie zużycia energii elektrycznej, gazu, ekoprojektowanie opakowań czy odpowiedzialnie zarządzanie odpadami.

Raportowanie mobilizuje do mierzenia się z szerszą perspektywą przeciwdziałania zmianom środowiskowym, w tym dekarbonizacją. To dobry moment, żeby zacząć testować i wdrażać rozwiązania bez legislacyjnego przymusu – uważa Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierowniczka komunikacji korporacyjnej i ESG.

Jak informuje firma, projekt tworzenia strategii dekarbonizacji prowadzony jest zgodnie z metodologią GHG Protocol.

„S” – Z przyjemnością budujemy relacje

Wedel angażuje się również w realizację postulatów neomarksistowskiej ideologii „równościowej”, co dzieje się pod zasłoną dymną hasła „Nasz przepis to ludzie”. Pod hasłami równości i różnorodności powstała, ponoć oddolnie, tzw. Grupa ds. Różnorodności i Włączania proponuje i wdraża liczne inicjatywy w obszarze demoralizacji pracowników. Według firmy sztandarowym projektem ma być ten popularyzujący zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami jest program „CzekoSprawni”, jednak w jej oficjalnych wypowiedziach (w serwisie LinkedIn) mogliśmy przeczytać, iż bliskie są jej postulaty ideologii LGBT (przy okazji dowiedzieliśmy, że według Wedla „osoby LGBT” stanowią 10 procent polskiego społeczeństwa). Wedel poparł również tzw. Strajk Kobiet, składając tym samym deklarację, iż bezkarne mordy prenatalne popełniane w majestacie prawa nie budzą sprzeciwu w firmie.

Wedle oficjalnej narracji, ważnym obszarem przeciwdziałania dyskryminacji w firmie jest także sprawiedliwe i transparentne wynagradzanie oraz awansowanie osób zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach i wykonujących tę samą pracę bez względu na płeć.

„G” – Z przyjemnością się rozwijamy

Osobliwie odczytując „wyzwania współczesnego świata”, Wedel prezentuje się jako odpowiedzialny producent, pracodawca, sąsiad i partner. Kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju firma upatruje w kulturze organizacyjnej opartej na partnerstwie.

Budowanie ładu organizacyjnego w Wedlu wspiera kontrola jakości i bezpieczeństwa żywności. Posiadane certyfikaty, m.in. BRC, IFS, RSPO, ISO 9001 oraz wdrożony ostatnio Rainforest Alliance, potwierdzają stosowanie międzynarodowych standardów. Istotne w tym procesie są także: kompleksowy program zrównoważonego pozyskiwania kluczowych surowców czy procedura zachęcająca dostawców do zrównoważonej produkcji.

Źródło: PAP

pap logo

oprac. FO

Co naprawdę kryje się za „dobrodziejstwami” zrównoważonego rozwoju? Zakończył się XX Kongres Konserwatywny

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram