18 maja 2022

Czerwone chusty, placówki w każdej szkole. Rosja wskrzesza leninowskich „Pionierów”

(Zdjęcie ilustracyjne. shakko, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Władze Rosji na 100 lecie założenia przez Lenina komunistycznej organizacji dziecięco – młodzieżowej „Pionierzy”,  zaplanowały przywrócić ten twór do życia. Ma to nastąpić 19 maja.

O tej decyzji poinformował Przewodniczący Komunistycznej Partii Rosyjskiej Federacji Giennadij Ziuganow. – Zostanie wydany dekret prezydencki o odrodzeniu ruchu dzieci i młodzieży – powiedział Giennadij Ziuganow. Dodał, że nowi pionierzy mogą być nazywani „Żukowicami”, od nazwiska zwycięskiego marszałka ZSRR lub „Gagarinowcami”, na cześć pierwszego rosyjskiego kosmonauty. Przywódca Partii Komunistycznej uważa, że pionierskie organizacje powinny znajdować się w każdej szkole i że należy przywrócić czerwone chusty, które nosili ich członkowie w czasach ZSRR.

Organizacja Pionierska im. Władimira Uljanowa Lenina została założona w ZSRR 19 maja 1922 roku. Pionierzy byli organizacją komunistyczną, do której musiało należeć każde dziecko. Najmłodsi 7–9 latkowie trafiali do szeregów „Oktabriat”. Nazwa organizacji to złożenie rosyjskich słów „Oktabir” – październik nawiązujący do miesiąca rewolucji bolszewickiej i „rebiata” – czyli dzieci. Emblematem organizacji była czerwona gwiazda ze wpisanym w nią portretem Lenina z dzieciństwa. Dzieci w wieku 9–14 lat obowiązkowo wcielano do Pionierów, nosili oni znaczek z dorosłym Leninem i czerwoną chustę. Hasłem organizacji było „Zawsze Gotowy”. Najbardziej znanym pionierem był Pawlik Morozow, który doniósł do NKWD na własnego ojca.

Wesprzyj nas już teraz!

W czasach ZSRR wychowanie pionierów bazowało na cotygodniowych spotkaniach drużyn, w czasie których odbywano komunistyczne szkolenia ideologiczne, odbywały się szkolenia i mityngi nieperiodyczne związane z ważniejszymi wydarzeniami politycznymi. Prowadzono też prace społeczne, zwłaszcza w dni wolne od pracy (subotniki, woskriesienniki). Pionierzy prenumerowali główną gazetę pionierskiego ruchu „Pionierską Prawdę”.

Pionierzy przetrwali na Białorusi. Do dziś funkcjonuje tam Białoruski Republikański Związek Młodzieży, który jest w prostej linii spadkobiercą Pionierów i Komsomołu. Członkostwo w nim ma charakter przymusu. Władze reżimowe rozliczają  wychowawców klas z wcielania dzieci  do Pionierów. 

W Rosji, po rozpadzie ZSRR organizacja pionierska przestała istnieć. Przypomniano sobie o niej dopiero za rządów Władimira Putina, który wcześniej kilka razy próbował wskrzesić Pionierów. Powstawały organizacje dziecięce i młodzieżowe takie jak Młoda Gwardia Rosji czy Młoda Rosja. Jednak wszystkie poupadały. 19 maja zostanie podjęta kolejna próba przywrócenia ideologicznej organizacji pionierskiej.

Źródło -belsat.eu

AB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram