27 lutego 2016

W sobotę 27 lutego, przed meczem z Piastem Gliwice (godz. 18), piłkarze Lechii Gdańsk wyjdą na rozgrzewkę w koszulkach z podobizną Majora „Łupaszki”, Akcja ta jest związana z upamiętnieniem przez klub Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Okolicznościowe koszulki przekazał na ręce szkoleniowca Lechii Gdańsk Piotra Nowaka dr Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – informuje oficjalny serwis piłkarskiego klubu z Gdańska

 

Dla nas to wielki zaszczyt, że możemy w ten sposób uczcić ten tak istotny dla Polaków dzień – powiedział trener Biało-Zielonych, Piotr Nowak. – Jeszcze raz okazało się, że Lechia Gdańsk to klub wrażliwy historycznie, zarówno na murawie jak i na trybunach – podkreślił dr Nawrocki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zygmunt Szendzielarz urodził się w 12 marca 1910 roku w Stryju. Szkołę podchorążych ukończył w 1934 roku. W czasie kampanii wrześniowej walczył w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. W trakcie walk trafił do niewoli sowieckiej, skąd po kilku dniach udało mu się zbiec. Od 1940 roku był zaangażowany w działalność konspiracyjną. Właśnie wtedy przyjął pseudonim „Łupaszka”, na cześć zamordowanego przez NKWD Jerzego Dąbrowskiego.

Na rozkaz dowództwa we wrześniu 1945 r. rozformował swoją brygadę. Od 1946 roku w Borach Tucholskich prowadził działalność dywersyjną. 30 czerwca 1948 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W wyniku pokazowego procesu został skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku. Szczątki „Łupszaki” odnaleziono na warszawskiej „Łączce” w 2013 roku.

W ubiegłym roku piłkarze Lechii także włączyli się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Czterech piłkarzy Biało-Zielonych: Sebastian Mila, Piotr Wiśniewski, Mateusz Bąk oraz Marcin Pietrowski (obecnie Piast Gliwice) wzięło udział w spocie promującym Dzień Pamięci. Sportowcy wystąpili w koszulkach ze zdjęciami Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, zamordowanych w 1946 r. w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

Źródło: lechia.pl/trojmiasto.sport.pl

luk

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram