13 października 2015

Cześć i chwała bohaterom! Uroczystość wręczenia nagród IPN „Świadek Historii”

(fot. IPN)

„Wychowany w tradycjach religijnych i narodowych, kierowałem się nimi we wszystkim, co w życiu robiłem” – powiedział 89. letni por. Wacław Szacoń, laureat nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – „Świadek Historii”. Wyróżnienia przyznano już po raz czwarty.


12 października 2015 r. w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przy Rynku Głównym 35, już po raz czwarty wręczono uroczystość wręczenia nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – „Świadek Historii”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nagroda nadawana jest w podziękowaniu za trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych. Dzięki ich pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się pamięć o wielu osobach i faktach zachować od zapomnienia.

 

W tym roku nagrodą „Świadek Historii” uhonorowano Jana Banaśkiewicza z Kielc, zajmującego się od wielu lat upamiętnianiem ofiar zbrodni katyńskiej, red. Michała Siwca-Cielebona z Wadowic, publicystę, zajmującego się m. in. historia tradycji wojskowych Ziemi Wadowickiej, Wojciecha Grzeszka z Krakowa, przewodniczącego małopolskiej „Solidarności”, zasłużonego w upamiętnianiu m.in. działań Armii Krajowej oraz ludzi „Solidarności” z okresu stanu wojennego, Roberta Mazura z Kielc, dowódcy Kieleckiego Ochotniczego  Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, kultywującego tradycje ułańskie, por. Wacława Szaconia ps. „Czarny” z podkrakowskich Liszek, w czasie wojny żołnierza NOW i AK, po wojnie zaś żołnierza partyzantki antykomunistycznej i więźnia politycznego oraz kpt. Stanisława Szuro ps. „Zamorski”, żołnierza Kampanii Wrześniowej 1939 r., podziemia niepodległościowego, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, po wojnie zaś członka Ligi Walki z Bolszewizmem i więźnia politycznego.

 

Wychowany w tradycjach religijnych i narodowych, kierowałem się nimi we wszystkim, co w życiu robiłem – powiedział 89. letni por. Szacoń, niegdyś m. in. partyzant działających po wojnie na Lubelszczyźnie antykomunistycznych oddziałów Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. W trakcie honorowania por. Szaconia i kpt. Szuro publiczność skandowała „Cześć i chwała bohaterom!”.

 

 

 

Źródło: gość.pl/ ipn.gov.pl

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram