Przypomnienie 25-lecia kanonizacji św. Agnieszki Praskiej łączy się z dziękczynieniem Bogu za dar odzyskanej wolności – powiedział dziś w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Najbliższy współpracownik Ojca Świętego przewodniczył Eucharystii z okazji historycznych wydarzeń w życiu naszych południowych sąsiadów. W gronie koncelebransów był przewodniczący episkopatu Słowacji, abp Stanislav Zvolenský, a także biskupi Czech i Moraw.
Witając zgromadzonych, arcybiskup Pragi, kard. Dominik Duka OP, podkreślił, że w tym miejscu, będącym symbolem ciągłości dziejów narodu trzeba oddać hołd zarówno świętym patronom, jak i tym, którzy ich naśladowali, walcząc o wolność i za nią umierając w okresie dyktatury komunistycznej. Zaznaczył, że za ten dar wolności wiele pokoleń musiało zapłacić wysoką cenę. Nie można więc przeszłości odciąć grubą kreską, ale trzeba też pamiętać o miejscach kaźni i ludziach, którzy na przestrzeni dziejów najnowszych zapłacili własnym życiem za swobodę, w której dziś można żyć.
Wesprzyj nas już teraz!
Kard. Duka wskazał także na wartości, które się uwidoczniły podczas zmagań z reżimem komunistycznym, a których dziś brak staje się dotkliwy. W tym kontekście zachęcił do dokonania obywatelskiego rachunku sumienia i przezwyciężenie kryzysu moralnego, powodującego dezorientację wielu ludzi.
Natomiast kard. Parolin w homilii podkreślił, że Ojciec Święty korzystając z jego pośrednictwa zachęca Czechów do świadczenia swej wiary życiem. Przypomniał wkład Kościoła katolickiego w odzyskanie wolności. Symbolem tego była Msza św. dziękczynna za kanonizację św. Agnieszki, sprawowana 25 listopada 1989 roku przez kard. Františka Tomáška, której około 70 tys. uczestników dołączyło do manifestantów na błoniach letniańskich, wspierających kierowane przez Václava Havla Forum Obywatelskie.Był to moment przełomowy „aksamitnej rewolucji”, zaś słowa sędziwego purpurata o tym, że „on i cały Kościół katolicki stoi po stronie narodu” miały ogromne znaczenie dla biegu historii.
– Kościół katolicki upamiętniając kanonizację św. Agnieszki, dziękuje Bogu za dar odzyskanej wolności. Jednocześnie wyraża życzenie, aby rozpoczęty przez to wydarzenie proces moralnego i duchowego odrodzenia oraz odnowy narodu trwał nadal, umocnił się i coraz bardziej konsolidował w społeczeństwie czeskim. Pragnie, by przyszłość charakteryzowała się sprawiedliwością, pokojem i dobrobytem wszystkich jego obywateli – stwierdził watykański sekretarz stanu.
Przypominając dzieło żyjącej w XIII wieku św. Agnieszki, księżniczki żyjącej duchowością franciszkańską kard. Parolin podkreślił jej dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia, przez otwarcie swego serca ubogim i chorym. Zaznaczył, że choć żyła w świecie znacznie różniącym się od realiów dzisiejszych, pozostawiła świadectwo miłości Boga realizującej się przez „posługę miłości” wobec ubogich, chorych i potrzebujących. Dodał, że Kościół katolicki, naśladując św. Agnieszkę pragnie nadal wnosić swój wkład w rozwój duchowy i moralny społeczeństwa właśnie przez „posługę miłości”.
Na zakończenie liturgii praski biskup pomocniczy, Václav Malý odmówił modlitwę za ojczyznę. Następnie na placu Hradczańskim odbyło się spotkanie przypominające wydarzenia sprzed 25 lat. Bp Malý podobnie jak czynił to przed ćwierć wiekiem odczytał list kard. Tomáška napisany po powrocie z rzymskiej kanonizacji św. Agnieszki, której przewodniczył św. Jan Paweł II.
Źródło: KAI
pam