Jak podaje portal lifesitenews.com, nowozelandzcy naukowcy przeprowadzili badania, które ujawniły związek między posiadaniem przez kobiety wielu partnerów seksualnych, a nadużywaniem przez nie alkoholu i narkotyków. Tymczasem kobiety, których związki są bardziej stabilne rzadziej popadają w uzależnienia.
Naukowcy zbadali ilość partnerów seksualnych, które kobiety miały w wieku 18-20, 21-25 i 26-31 lat. Porównali te dane z informacjami na temat zdrowia psychicznego respondentek. Okazało się, że kobiety w wieku 21 lat, które miały rocznie średnio ponad 2,5 partnerów seksualnych, aż 10 razy częściej cierpiały na uzależnienia od narkotyków i alkoholu. U kobiet w wieku lat 26 różnica była zaś siedmiokrotna. Z kolei często zmieniające partnerów 32-latki aż 17 razy częściej popadały w alkoholizm i/lub narkomanię.
Wesprzyj nas już teraz!
Dane te pochodzą z projektu badawczego Multidisciplinary Health & Development Study, który badał zdrowie i zachowanie 1000 osób urodzonych w Deedin przez okres 40 lat. Wyniki opublikowano w Internecie na stronie amerykańskiego „Archives of Sexual Behavior”. Badanie dotyczy „współczesnych zachowań seksualnych” zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jak piszą w raporcie autorzy badania „im więcej partnerów seksualnych mają młodzi, tym bardziej prawdopodobne jest ich uzależnienie od alkoholu lub marihuany w dorosłym życiu”. Ryzyko to jest większe u często zmieniających partnerów kobiet, niż u mężczyzn.
Autorzy badania rozważają różne hipotezy wyjaśniające korelację między wielością partnerów seksualnych u kobiet, a uzależnieniami. Według jednej z nich zarówno częste zmiany partnerów, jak i nadużywanie alkoholu i narkotyków są elementem ryzykownego stylu życia, który niektórzy młodzi ludzie przyjmują w całości. Istnieje jednak także druga możliwość. – Być może to wchodzenie w relacje seksualne z wieloma partnerami wystawia ludzi, zwłaszcza kobiety na ryzyko uzależnień – mówi dr Sandhya Ramrakha, główna autorka badania. – Może to wynikać np. z bezosobowego charakteru krótkich relacji, bądź z dużej liczby nieudanych związków – dodaje Ramrakha.
Tymczasem, jak podaje portal lifesitenews.com, styl życia polegający na częstej zmianie partnerów („hook up culture”) staje się wśród młodych coraz bardziej popularny. Np. w Wielkiej Brytanii badania opublikowane na łamach „Health Survey for England” pokazują obniżenie wieku inicjacji seksualnej. 22 procent młodych mężczyzn przyznało, że uprawiało seks w wieku poniżej 16 lat. Tymczasem taki sam odsetek badanych 69-latków uprawiał seks przed ukończeniem 25 lat. Dziewictwo zachowało 26 procent młodych kobiet i 32 procent młodych mężczyzn. Z kolei posiadanie tylko jednego partnera seksualnego zadeklarowało 17 procent mężczyzn i 13 procent kobiet. Aż 27 procent mężczyzn i 13 procent kobiet miało 10 lub więcej partnerów seksualnych.
Źródło: lifesitenews.com
Marcin Jendrzejczak