22 grudnia 2012

Częstochowa: Kaplica Matki Bożej znów otwarta

Zakończyły się trwające pięć dni prace konserwatorskie w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Najważniejszą ich częścią było przygotowanie do montażu nowej kasety dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.  Zamknięcie Kaplicy było dobrą okazją do ponownego sprawdzenia stanu Cudownego Obrazu, który został wyjęty z nastawy ołtarzowej. W tym celu na Jasną Górę przyjechał prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator Obrazu Matki Bożej, choć już w tym roku, przed Wielkanocą dokonał konserwacji Jasnogórskiej Ikony.

 

Warto było przyjechać i przyjrzeć się Obrazowi, tym bardziej, że ostatnie oględziny nie wypadły najlepiej. Miniona zima była bardzo sucha, i zaraz dostrzegalne były tego skutki. W tej chwili nie ma nic groźnego, tylko pojawiły się niewielkie, drobne odspojenia, które natychmiast zostały naprawione. Ale musimy sobie zdawać sprawę, że przed nami dopiero jest ten najtrudniejszy okres dla Obrazu, czyli zima, bo wtedy, gdy są mrozy i ogrzewa się pomieszczenie, to zimne powietrze ogrzane jest bardzo suche i odbiera wilgoć ze wszystkiego, ze ścian, z ubrań, i oczywiście z drewna też, skutkiem jest skurcz drewna, co rzutuje na sytuację polichromii, warstw malarskich. Ale mam nadzieję, że już właśnie tej zimy nastąpi przeniesienie Obrazu i umieszczenie w nowej instalacji klimatycznej – mówi prof. Kurpik.

 

Konserwator podkreśla, że stan Obrazu jest stabilny. – Jeśli mówię niedobry, to nie znaczy, że coś się dzieje dramatycznego, że jakieś zagrożenia powstają, ten okres już raczej minął. Tym razem trzeba było zrobić kilka zastrzyków. Ja troszkę śmieję się z tego terminu „zastrzyki”, bo tak naprawdę to, co nazywamy w konserwacji zastrzykiem, to jest wprowadzenie substancji klejącej w szczeliny, które powstają, gdy następuje odspojenie warstw wierzchnich od tego, co jest niżej. I tam niekoniecznie trzeba wbijać igłę – wyjaśnia.

 

Jak wyjaśnia o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Sanktuarium na Jasnej Górze, prace związane z montażem nowej kasety planowane były już dużo wcześniej. I tylko przypadkowo zbiegły się w czasie z czynem znieważenia Obrazu, jaki miał miejsce 9 grudnia br.

 

Nowa kaseta, której montaż zaplanowany jest na początek 2013 roku, wytworzy klimat o idealnych parametrach, w jakich drewno powinno się znajdować. I jeśli wtedy wystąpi pogorszenie stanu Ikony, będzie to świadczyć o tym, że trzeba szukać przyczyn w samej materii Obrazu. Stan Ikony będzie dokładnie obserwowany. Najwcześniej jednak można będzie to stwierdzić przynajmniej po roku, gdyż drewno przystosowuje się do nowych warunków stosunkowo długo.

 

Źródło: jasnagora.com

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie