Czołowa niemiecka modernistyczna teolog Julia Knop krytykuje decyzje Watykanu podjęte w sprawie Drogi Synodalnej. Prof. Julia Knop, która wykłada teologię w Erfurcie, określiła działania Rzymu mianem «czystego centralizmu i autorytaryzmu». Watykan nie chce się zgodzić między innymi na przekazanie części władzy w Kościele w Niemczech w ręce świeckich, jak i na głoszenie kazań przez osoby niekonsekrowane (w tym kobiety).
– To czysty centralizm i autorytaryzm, to wyraz starego systemu, który ani nie docenia, ani nawet nie bierze pod uwagę samego procesu jako takiego, jak i celu, jakim jest odnowa – powiedziała dosłownie profesor w rozmowie z magazynem Informationen wydawanym przez Katolickie Stowarzyszenie Niemieckich Publicystów.
Według prof. Knop jest znamienne, „jak szybko i precyzyjnie rzymskie urzędy reagują przeciwko wszystkiemu, co można byłoby w Niemczech od razu wcielić w życie:. Według Julii Knop nie ma też żadnych przesłanek wskazujących, że Stolica Apostolska chce się zająć „wielkimi kwestiami”, które musiałyby zostać przedyskutowane na poziomie światowym.
Wesprzyj nas już teraz!
W ostatnim czasie Kuria Rzymska podjęła decyzję w sprawie trzech niemieckich propozycji reform: głoszenia kazań przez świeckich, w tym przez kobiety; wyboru biskupów również głosami świeckich; zarządzania Kościołem za Odrą za pomocą Rady Synodalnej, w której zasiadaliby również świeccy.
Podobne rozczarowanie deklaruje wielu niemieckich progresistów, którzy liczyli, że Stolica Apostolska z entuzjazmem podejdzie do niemieckich idei.
W niektórych wypadkach można jednak mówić o watykańskiej milczącej zgodzie. Dotyczy to na przykład kwestii udzielania błogosławieństw parom homoseksualnym: choć Niemcy to przegłosowali, Watykan nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach