Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał dziś kanclerz Angelę Merkel, by Parlament Europejski wydał rezolucję na temat sytuacji w Polsce.
Czwartkowa konferencja lidera PO przyniosła zapowiedź jego popołudniowego spotkania z kanclerz Niemiec. Następca Ewy Kopacz na stanowisku szefa największej partii opozycyjnej stwierdził dziś między innymi: – Frakcje w PE są absolutnie zgodne co do sytuacji prawnej w Polsce. Największe frakcje PE są za przyjęciem rezolucji w sprawie łamania prawa w Polsce, w sprawie odbierania niezależności Trybunałowi Konstytucyjnemu.
Wesprzyj nas już teraz!
Wstępny tekst zawierający tezy, które mają znaleźć się w rezolucji, zamieścił portal radia TOK FM. Autorzy chcą, by europarlament wyraził „poważne zaniepokojenie licznymi naruszeniami ładu demokratycznego w Polsce”. Za przykłady gorszących naruszeń stawiają konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz dystans, jakiego nabrali politycy PiS wobec Komisji Weneckiej, którą uprzednio sami zaprosili do interwencji w naszym kraju.
W roboczym projekcie rezolucji czytamy m.in.: „Parlament Europejski wzywa rząd do przestrzegania prawa i Konstytucji i uznania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jako podstawowego wymogu utrzymania ładu demokratycznego. Zalecenia opinii Komisji Weneckiej wymagają rzetelnej analizy, po wykonaniu obligatoryjnego wymogu opublikowania przez rząd orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Niepokojący akt deprecjonowania zaleceń Komisji Weneckiej pogłębia sytuację kryzysową, wobec której instytucje Unii Europejskiej nie mogą być obojętne”.
– To jest projekt, który powinien się pojawić i powinien być przyjęty przez Parlament Europejski. Powinniśmy wiedzieć, że Europa nie akceptuje łamania prawa w Polsce, łamania konstytucji, nie akceptuje tego, co robi rząd PiS przez ostatnie pół roku – mówił przed kilkoma dniami Grzegorz Schetyna. – Cała Europa jest zmartwiona wydarzeniami w Polsce. Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, w Brukseli czujemy się jak u siebie, to jest też nasz dom i tam będziemy informować o tym, co dzieje się w Polsce.
– Było to rozważane na Konferencji Przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Najbardziej na przyjęcie rezolucji naciska zresztą Komisja Europejska, a szczególnie jej wiceszef Holender Frans Timmermans. To on prze do tego, by ta sprawa trafiła na forum PE. Timmermans wyraża także chęć przyjazdu do Polski. Wiem, że istnieje intensywny kontakt między rządem w Warszawie a KE w tej sprawie. Gdy Komisja więc mówi, że rząd PiS nie chce z nią współpracować, to kłamie – skomentował pomysł rezolucji europoseł prof. Ryszard Legutko.
RoM
wPolityce.pl; 300polityka.pl; platforma.org