25 lutego 2015 r. w Sali Czarnej Hotelu Tumskiego odbyło się kolejne spotkanie wrocławskiego Klubu Polonia Christiana, poświęcone prześladowaniom chrześcijan. Gościem Klubu był Mateusz Ziomber – redaktor dwumiesięcznika „Polonia Christiana” oraz portalu PCh24.pl.
Prelegent na początku odniósł się do zmowy milczenia w kwestii cierpienia jakiego doznają na świecie wyznawcy Chrystusa. W mediach głównego nurtu trudno odnaleźć szersze dotyczące sytuacji chrześcijan w krajach, w których doświadczają oni przemocy. Chwilową uwagę przyciągają jedynie najkrwawsze spośród dokonywanych zbrodni, rzeczywistość życia codziennego wyznawców Chrystusa w krajach takich jak Pakistan, Indie, Syria, Irak czy Nigeria pomijana jest milczeniem.
Wesprzyj nas już teraz!
Prelegent podkreślił, że szczególnie ciężki los spotyka chrześcijan w krajach muzułmańskich. W Azji i w Afryce chrześcijanie padają ofiarą ataków grup terrorystycznych pospolitych gangów czy też przemocy ze strony własnych sąsiadów. Sprawcy przestępstw popełnianych na wyznawcach Chrystusa cieszą się wolnością, bądź też przez wymiar sprawiedliwości traktowani są pobłażliwie. W niektórych krajach działają grupy specjalizujące się w porwaniach dla okupu – zauważył red. Ziomber.
W krajach islamskich dyskryminacja chrześcijan jest bywa usankcjonowana prawnie i kulturowo. Sytuacja wyznawców Chrystusa w krajach Bliskiego Wschodu uległa znaczącemu pogorszeniu na skutek tzw. Arabskiej Wiosny. Destabilizacja otworzyła drogę do władzy skrajnym grupom islamskim, wykorzystującym polityczną próżnię. Cenę „demokratycznych rewolucji” w tym regionie płacą mniejszości religijne i etniczne.
Mozaikę cierpień chrześcijan – tworzoną także przez hinduski nacjonalizm i antyreligijną polityką Korei Północnej i Chin – uzupełnia zjawisko zazwyczaj pomijane: typowy dla liberalnych zachodnich elit klimat nieufności i pogardy wobec chrześcijaństwa.
Po wykładzie odbyła się ponad godzinna dyskusja, w której udział wzięło wielu spośród zgromadzonych na sali słuchaczy. Jak zauważył jeden z uczestników spotkania, cierpienia chrześcijan Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji są wezwaniem tak do modlitwy, jak i do osobistego świadectwa wyznawanej wiary.
W spotkaniu udział wzięło około 40 osób.
jm