10 marca 2016

„Trzymajmy się razem!” – taki apel zdobi okładkę kolejnego, już 49., numeru najlepszego ilustrowanego magazynu dla katolików „Polonia Christiana”. Autorzy pisma zastanawiają się, czy promowana od lat przez prawicę koncepcja Międzymorza rzeczywiście jest możliwa. Czasopismo od piątku będzie można nabyć w salonach prasowych, dobrych kioskach oraz na stronie EPCh24.pl.

 

Zawołanie z okładki odnosi się do wiodącego tematu najnowszego numeru, mianowicie – Konfederacji Międzymorza. Z jednej strony, jak pisze Jerzy Wolak, „Polska ma naturalny potencjał, polityczne możliwości, moralny obowiązek i misję od Boga, aby przyjąć na swe barki ciężar przywództwa” w obszarze między Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. Jednak, jak zauważa Piotr Doerre, pojawia się oczywista wątpliwość, czy jako kraj pozbawiony przez ostatnie dwa stulecia podmiotowości i skazany na egzystowanie jako strefa buforowa pomiędzy Niemcami a Rosją, jest w stanie wybić się na niepodległość, stając się przywódcą bloku państw.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na czym więc budować wspólnotę państw w naszej części Europy? Krystian Kratiuk twierdzi, że na strachu przed islamskimi imigrantami i zachodnim zepsuciem. Roman Motoła udowadnia zaś, że marzenia o ważkiej roli, jaką powinna spełniać w regionie Polska, nie są mrzonkami polskich romantyków-mesjanistów, ale przede wszystkim oczekiwaniem innych narodów! Publicyści zauważają też, że żadnych planów geopolitycznych nie wolno snuć bez Boga – nie szanując Jego praw i obietnic.

 

Analizy publicystów „Polonia Christiana” stają się tym ciekawsze w kontekście poprzedzających je tekstów Grzegorza Brauna i Stanisława Michalkiewicza. Autorzy ci z nieufnością spoglądają na obecną sytuację w kraju i na świecie, a na ich podstawie snują niepokojącą opowieść z gatunku (jeszcze!) political ficition, która powinna być przestrogą zarówno dla rządzących, jak i wyborców. To rzadkie na polskiej prawicy realistyczne, a nie wierno-poddańcze podejście do rządów Prawa i Sprawiedliwości.

 

Zainteresowania redaktorów „Polonii Christiana” jak zwykle wykraczają jednak poza granice Polski. Valdis Grinsteins zabiera czytelników w podróż do współczesnej Korei Południowej, Jan Gać przedstawia historię i zabytki hiszpańskiego León, a Andrzej Solak przenosi się na Kubę roku 1961, aby przypomnieć tragiczną historię inwazji w Zatoce Świń.

 

Ponadto w najnowszym numerze stałe punkty programu, m.in. felietony Grzegorza Brauna, Tomasza A. Żaka i Andrzeja Pilipiuka, wyimek z myśli wielkiego katolickiego filozofa Plinia Correi de Oliveiry, a także kącik kulinarny Adama Dworakowskiego, dzięki któremu przypominamy sobie różnice pomiędzy preclami, bajglami i obwarzankami.

 

Papierowe wydanie tradycyjnie można zamówić na stronie Internetowej Księgarni Kontrrewolucji. Za pośrednictwem serwisu EPCh24.pl można bezpłatnie pobrać fragment magazynu oraz zakupić go w wersji elektronicznej.

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram