9 stycznia 2018

Czy oświadczenie biskupów z Kazachstanu zakończy chaos?

Oświadczenie biskupów Kazachstanu, to najważniejszy głos w sprawie Amoris laetitia po „dubiach” czterech kardynałów. Tym bardziej, że przyłączają się do niego kolejni hierarchowie, m.in. kardynał, Janis Pujats z Łotwy, pisze Mathias von Gersdorff.

 

Oświadczenie kazachskich biskupów może pomóc przezwyciężyć zamieszanie powstałe w Kościele odnośnie dopuszczania osób trwających w stanie cudzołóstwa do sakramentów – ocenia na łamach swojego bloga katolicki działacz i publicysta z Niemiec, Mathias von Gersdorff.  Podpisujący się pod nim hierarchowie dają jego zdaniem wyraz tradycyjnemu katolickiemu nauczaniu o małżeństwie i rodzinie, odrzucając jakiekolwiek rozmywanie prawdy.

 

Autor zwraca uwagę, że media progresywne próbują zredukować wszystko do bycia „za” papieżem lub „przeciw” niemu. By dać odpór takiej narracji Gersdorff cytuje eksperta ds. prawa kanonicznego, dr. Gero Weishaupta. „Kazachscy biskupi nie przeczą papieżowi. Nic w tekście na to nie wskazuje. Dystansują się od episkopatów, które interpretują i wcielają w życie Amoris laetitia niezgodnie z katolicką wykładnią wiary o nierozerwalności małżeństwa. AL można odczytywać tylko w duchu [Familiaris consortio] i dotychczasowego urzędu nauczycielskiego” – napisał Weishaupt w mediach społecznościowych.

 

„Trzeba mieć nadzieję, że odważne oświadczenie biskupów Kazachstanu zakończy wysiłki w części niemieckiego episkopatu, nakierowane na całkowite rozmycie nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny i położy kres chaosowi w duszpasterstwie sakramentalnym (z czym wiążą się niezliczone świętokradztwa)” – komentuje z kolei sam Gersdorff.

 

Jak wskazuje, zwłaszcza w Niemczech problem Amoris laetitia „powoduje gigantyczne zamieszanie, które w przyszłości będzie można usunąć wyłącznie dzięki bardzo głębokiemu programowi katechetycznemu”.

Oświadczenie w sprawie rozwodników w nowych związkach opublikowali pierwotnie arcybiskupi Tomasz Peta i Jan Paweł Lenga oraz biskup Athanasius Schneider, wszyscy z Kazachstanu. Poparli je wkrótce dwaj włoscy hierarchowie, abp Luigi Neri i abp Carlo Maria Viganò, wspomniany kard. Janis Pujats, emerytowany arcybiskup z Łotwy, a także emerytowany biskup pomocniczy austriackiego Salzburga, Andreas Laun.

 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie