8 czerwca 2016

Czy pielgrzymi na ŚDM będą bezpieczni? Wojewoda małopolski udzielił posłom informacji

(Fot.Jakub Porzycki/FORUM)

O wsparciu wojska oraz zabezpieczeniu medycznym i zmianach w komunikacji podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie mówił w środę wojewoda małopolski Józef Pilch podczas informacji udzielonej posłom w Sejmie.

 

Wojewoda małopolski podał za Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Krakowie szacowaną liczbę pielgrzymów spodziewanych z tej okazji w naszym kraju. To około 2 mln osób z 185 krajów. Do tej pory zarejestrowało się już 570 tys. pielgrzymów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kościół zakłada, że trzeba to pomnożyć przez trzy: pielgrzymów będzie 1,5-1,8 mln pielgrzymów. Być może na niedzielne spotkanie [kończąca ŚDM Msza św. posłania z udziałem papieża Franciszkiem – KAI] będzie ok. 2 milionów – powiedział wojewoda małopolski.

 

Z okazji ŚDM na terenie Krakowa przygotowano 72 punkty informacyjne o wydarzeniu, a na pozostałym terenie Małopolski ma ich być 56.

 

Jak poinformował Józef Pilch, do pomocy przy zabezpieczeniu ŚDM ministerstwo obrony narodowej oddelegowało 3 tys. żołnierzy, dwa śmigłowce do dyspozycji delegacji towarzyszącej Ojcu Świętemu Franciszkowi, dwa śmigłowce do przewozu VIP-ów oraz dwa zapasowe.

 

W środę ma nastąpić odbiór czterech mostów zbudowanych przez wojsko w celu wsparcia przemieszczania się pielgrzymów na Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki.

 

W ramach zabezpieczenia medycznego ze strony wojska powstanie specjalny sztab medyczny. W gotowości do reagowania kryzysowego będzie czekało 20 czteronoszowych wozów sanitarnych i grupa samolotów Casa do szybkiego transportu powietrznego rannych. Wojsko przekazało też 5 tys. namiotów, które będą spełniać rolę polowych obiektów szpitalnych.

 

Teren Brzegów i Wieliczki został też sprawdzony przez służby wojskowe pod względem bezpieczeństwa od obecności materiałów wybuchowych.

 

Aby zabezpieczyć dojazd na Światowe Dni Młodzieży, w Krakowie powstanie specjalna strefa ochrony ruchu drogowego. Miasto zostało podzielone na poszczególne strefy, które będą wyłączane z ruchu lub ruch będzie na nich ograniczany np. dla stałych mieszkańców. W mieście będzie też funkcjonować komunikacja zastępcza.

 

Mamy świadomość, że nie chcemy całkowicie zablokować Krakowa. Na terenie miasta spodziewamy się około miliona pielgrzymów, drugi milion będzie w rejonie Małopolski – poinformował Józef Pilch, dodając, że w tym drugim przypadku chodzi m.in. o Oświęcim. – Tam, gdzie będą przebywać pielgrzymi, będziemy ich chronić pod względem medycznym i bezpieczeństwa – dodał wojewoda.

 

Na terenie Krakowa i poza miastem zostanie umieszczonych 9 tys. dodatkowych znaków informacyjnych dotyczących poszczególnych dróg dojazdu do miejsc związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży.

 

Uzyskanie pomocy lub informacji medycznej na terenie Krakowa i w okolicy ma być dostępne dla pielgrzymów m.in. dzięki specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne. Pozwoli ona szybko zlokalizować najbliższy punkt pomocy, aptekę lub szpital. Informacja w aplikacji ma być udzielana w dziewięciu językach.

 

KAI

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram