Dzisiaj

Czy polski rząd zalegalizował działalność uzdrowicieli? Lekarze oburzeni, resort zdrowia tłumaczy

(pixabay.com)

Polski rząd legalizuje alternatywne metody leczenia, mówiąc krótko, działalność uzdrowicieli – alarmuje Radio ZET. Wszystko za sprawą zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Lekarze alarmują, resort zdrowia uspokaja i wyjaśnia. Czy zdrowie pacjentów rzeczywiście zostało oddane w nieuprawnione ręce?

Jak podała rozgłośnia, po zmianie PKD legalnie można leczyć ziołami olejkami, a nawet na odległość. Środowiska medyczne są oburzone zmianami i chcą szybkiej reakcji rządu. Twierdzą, że zmiana PKD oznacza, że rząd zalegalizował pseudomedycynę i… gusła. Podkreślają bowiem, że chodzi nie tylko o uzdrowicieli, ale i osoby zajmujące się terapią kryształami czy kwiatami. Lekarze uważają, że zagraża to zdrowiu pacjentów.

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Uważa, że nowa lista PKD nic nie zmienia się w zakresie leczenia pacjentów – nadal działalność leczniczą mogą wykonywać jedynie osoby z prawem wykonywanie zawodu medycznego.

Wesprzyj nas już teraz!

Resort zdrowia wyjaśnił też, że autorem zmian jest Główny Urząd Statystyczny i wynika z konieczności dostosowania klasyfikacji do międzynarodowych standardów.

Poniżej publikujemy pełny komunikat MZ:

Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

Wyłącznie osoby wykonujące zawód medyczny mogą zgodnie z prawem leczyć pacjentów.

W związku z pojawiającymi się informacjami o próbach leczenia pacjentów przez osoby nieuprawnione, Ministerstwo Zdrowia pragnie zaznaczyć, że jedynie osoby wykonujące zawód medyczny, np. lekarze, mogą zgodnie z prawem leczyć pacjentów. Osoby te muszą posługiwać się numerem wykonywania zawodu.

Modyfikacje w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) nie zmieniają istniejących przepisów dot. prowadzenia działalności leczniczej – nadal działalność leczniczą mogą wykonywać jedynie osoby z prawem wykonywanie zawodu medycznego. Zmiany w klasyfikacji prowadzonej działalności nie poszerzają więc kręgu osób uprawnionych do leczenia pacjentów.

Nowa klasyfikacja PKD w zakresie działalności paramedycznej weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Dotychczasowa podklasa działalności (86.90.D) – Działalność paramedyczna została zastąpiona przez Działalność w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej (86.96.Z).

Nowa klasyfikacja musiała zostać dostosowana do międzynarodowych standardów, w tym:

  • Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Rodzajów Działalności (ISIC Rev.5) – ONZ,
  • Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (NACE Rev. 2.1).

Ministerstwo Zdrowia nie jest autorem zmian w PKD – klasyfikację opracował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Resort zdrowia zgłosił swoje uwagi do projektu, jednak ze względu na konieczność dostosowania klasyfikacji do międzynarodowych standardów, nie zostały one uwzględnione.

Należy zauważyć, że nowa nazwa i rozszerzony opis działalności w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej nie dotyczą szpitali ani praktyk zawodowych, w tym lekarskich – dla nich obowiązują inne klasyfikacje, np. 86.10.Z, 86.21.Z, 86.22.Z.

Apelujemy, aby w przypadku problemów zdrowotnych zawsze korzystać z pomocy przedstawicieli zawodów medycznych.

Źródło: Radio ZET, prawo.pl, gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 68 075 zł cel: 500 000 zł
14%
wybierz kwotę:
Wspieram