2 sierpnia 2023

Czy polskie dzieci będą uczyć się z podręczników w ojczystym języku? Polacy na Litwie walczą o swoje prawa

(Fot. Standsome/Pixabay)

Rada Samorządu Rejonu Wileńskiego, której większość stanowią radni o polskich korzeniach, przyjęła rezolucję, w której żąda od premier i władz oświatowych Litwy wydania podręczników dla polskich szkół w języku polskim. Litewscy decydenci postanowili bowiem wydawać wszystkie podręczniki jedynie w języku litewskim.

Na Litwie wszedł w życie znowelizowany program nauczania. W związku z tym wydawane są nowe podręczniki. Niestety władze oświatowe Litwy postanowiły, że będą one jedynie w języku litewskim. To wzbudziło zdecydowany sprzeciw Polaków mieszkających na Litwie.

Większość w Radzie Samorządu Rejonu Wileńskiego stanowią  radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Dzięki ich głosom przyjęto rezolucję skierowaną do władz Litwy, w której zażądano wydania podręczników nie tylko po litewsku, ale też po polsku. „Należący do mniejszości narodowych mieszkańcy Litwy powinni mieć możliwość i środki do nauki w swoim ojczystym języku. Jest to zapisane w litewskiej Ramowej Konwencji o Ochronie Mniejszości Narodowych”, zaznaczają w rezolucji radni.

Wesprzyj nas już teraz!

Frakcja radnych AWPL – ZChR zaapelowała do premier Ingridy Šimonytė oraz Ministerstwa Oświaty, Nauki i Sportu o zapewnienie tłumaczenia podręczników dostosowanych do zaktualizowanych programów nauczania (matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii, historii) na język polski oraz o zwiększenie kwoty tzw. koszyczka ucznia na zakup podręczników dla uczniów szkół mniejszości narodowych (z 25,54 euro do 40 euro na ucznia), co zapewniłoby odpowiednie tłumaczenie i druk podręczników. Teresa Dziemieszko, zastępca przewodniczącego frakcji AWPL – ZChR, przedstawiając te poprawki podkreśliła, że w rejonie wileńskim działają 23 szkoły ogólnokształcące, w których nauczanie odbywa się w języku polskim.

 

Źródło: l24.lt, kresy24.pl

Adam Białous

 

Polskie szkolnictwo na Litwie zostanie zlikwidowane? Niepokojące wieści zza wschodniej granicy

Jakie będą losy polskiego gimnazjum na Litwie? Interwencja wiceszefa MEN

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 46 040 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram