„Na początku września IPN podpisze porozumienie z zakładami medycyny sądowej w sprawie prowadzenia badań identyfikacyjnych odnajdywanych Żołnierzy Wyklętych” – poinformował „Nasz Dziennik”. Zawarcie tego typu umów jest jednym z punktów nowej, obowiązującej obecnie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
– Umowa jest opracowana, ale nadal trwają szczegółowe, końcowe ustalenia co do jej ostatecznej treści – powiedziała gazecie mecenas Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Dodała, że branych jest pod uwagę „9 krajowych ośrodków medycyny sądowej posiadających odpowiednie certyfikacje”, jednak dopiero po uzgodnieniu wszystkich szczegółów zostanie podjęta decyzja, które spośród nich rozpoczną współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podaje „Nasz Dziennik” jednym z efektów podpisania nowych umów będzie „przyspieszenie badań identyfikacyjnych, m.in. szczątków Żołnierzy Niezłomnych odnalezionych na powązkowskiej Łączce”. – Trzeba się liczyć z tym, że ze względu na stopień zniszczenia szczątków, które zostały podjęte podczas ostatniego etapu prac na Łączce, nie będzie to krótki czas, ponieważ ta identyfikacja będzie bardzo utrudniona – zastrzegła jednak Szeląg.
Obecnie identyfikacją szczątków ofiar komunistycznego terroru zajmują się Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. – Z Łączki z tego roku przesłałem 184 próbki do IES w Krakowie w celu uzyskania profili. Tych próbek będzie więcej, ale cała dokumentacja z końcówki prac nie została jeszcze przez Biuro Poszukiwań przekazana – podkreślił prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN. Dodał, że „Instytut Ekspertyz Sądowych im. Sehna pracuje w tych samych systemach badawczych, co PUM w Szczecinie”, co oznacza że można bez najmniejszych problemów porównywać „wyniki uzyskane w Krakowie z próbkami zgromadzonymi w bazie w Szczecinie”.
Źródło: „Nasz Dziennik”
TK