Czy możliwa jest delegalizacja partii politycznej i czy taki scenariusz jest możliwy do zrealizowania w Polsce? Mec. Jerzy Kwaśniewski wskazuje tryb oraz warunki, w których taki ruch byłby możliwy. Czy partia Donalda Tuska już weszła na tę drogę?
Prezes Ordo Iuris we wpisie na X, wskazał na działania jakie już zostały podjęte przez partię rządzącą w Polsce i podkreśla, że bezprawne działania partii mogą doprowadzić do jej delegalizacji. Taki wniosek może złożyć Prezydent RP, zaś orzeczenie wydaje Trybunał Konstytucyjny. I jest ono ostateczne.
Czy dotychczasowe wydarzenia w Polsce, do jakich doszło z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej, po zmianie władzy wypełniają warunki do uznania, że partia Donalda Tuska prowadzi niedopuszczalną działalność?
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazuje mec. Jerzy Kwaśniewski, „Jeżeli ma miejsce bezprawne przejęcie mediów publicznych (także z użyciem siły), jeżeli dojdzie do bezprawnego (i siłowego) przejęcia prokuratury
– przypominam tylko, że działalność partii politycznych, które dopuszczają stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy, jest konstytucyjnie zakazane.
Wniosek o stwierdzenie, że partia prowadzi niedopuszczalną działalność, prowadzący do jej delegalizacji, może złożyć w TK Prezydent RP.
Orzeczenie TK jest ostateczne.
To brzmi jak science fiction, ale wysyłanie silnych ludzi do TVP na podstawie bezprawnych aktów, czy zamykanie ułaskawionych posłów – też wydawało się szaleństwem.
Jak to w życiu. Wygra, kto nie mrugnie.
I ten będzie mógł rozpocząć rozmowy o konstytucyjnym resecie” – napisał na X.
Jeżeli ma miejsce bezprawne przejęcie mediów publicznych (także z użyciem siły), jeżeli dojdzie do bezprawnego (i siłowego) przejęcia prokuratury
– przypominam tylko, że działalność partii politycznych, które dopuszczają stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy, jest… pic.twitter.com/mf1JmAAq4Y
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) January 15, 2024
Źródło: twitter.com
MA