5 sierpnia 2022

Czy seminaria w Polsce przetrwają? Chmielewski w „Na Straży” o katastrofalnej perspektywie rozwoju

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Pixabay, Quidec Pacheco)

Czy seminaria w Polsce przetrwają? Takie pytanie stawia w programie „Na Straży” red. Paweł Chmielewski. Jak mówił, kolejne skandale seksualne wstrząsają Kościołem katolickim w Polsce, a spadające z roku na rok liczby kandydatów do kapłaństwa wskazują, że kryzys jest naprawdę poważny.

Paweł Chmielewski mówił o problemie przy okazji cyklicznego przeglądu prasy. Nawiązując do wywiadu, jaki ukazał się w „Tygodniku Białostockim” z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim wskazał, że kapłan ów słusznie przestrzega przed katastrofalnymi konsekwencjami zamiatania spraw ekscesów seksualnych pod dywan. Chodzi między innymi o sprawę ks. Andrzeja Dębskiego z metropolii białostockiej. Według ks. prof. Kobylińskiego, mówił red. Chmielewski, konieczne jest dogłębne wyjaśnienie sprawy abp. Juliusza Paetza; bez tego nie uda się nigdy wyprostować sytuacji duchowieństwa w Kościele w Polsce.

W „Tygodniku Powszechnym” ukazał się z kolei artykuł Tomasza Terlikowskiego, który wychodząc od przypadku ks. Dębskiego postawił postulat całkowitej zmiany funkcjonowania seminariów tak, by upodobnić w Polsce kształcenie kleryków do systemu protestanckiego. Red. Chmielewski stwierdził, że Terlikowski wprawdzie słusznie diagnozuje wiele problemów związanych z funkcjonowaniem seminariów, gdzie kandydaci nader często nie zostają odpowiednio przygotowani do realiów życia, ale w jego ocenie propozycja Terlikowskiego jest nacechowana swoistym rewolucyjnym radykalizmem; jest być może przejawem bezradności, która dostrzega problem, ale nie wiedząc, jak go właściwie rozwiązać, proponuje wszystko zburzyć. Według red. Chmielewskiego trzeba nieco zejść z tonu, ale, jak sądzi, słuszne jest ubolewanie wyrażone przez Terlikowskiego nad całkowitym niemal brakiem debaty w Polsce na ten temat.

Wesprzyj nas już teraz!

Poza tym red. Chmielewski mówił jeszcze o pokutnej pielgrzymce papieża Franciszka do Kanady wskazując, że prasa liberalna i katolicka rzadko tylko opisuje to wydarzenie w całej jego złożoności; za mało jest jego zdaniem przykładów artykułów, w których jasno napisanoby, że Franciszek w gruncie rzeczy przyczynił się do umacniania antykatolickiej propagandy – bo nawet jeżeli wskutek skrupulatnego doboru słów nie przeprosił za nieistniejące winy, to tak zostało to odebrane przez część opinii publicznej w Kanadzie i na świecie.

Więcej w nagraniu.

Źródło: PCh24 TV

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram