25 lipca 2012

W Senacie odbyła się w środę dyskusja nad krytykowanym powszechnie prezydenckim projektem ustawy o zgromadzeniach. Ponieważ w trakcie dyskusji zostały zgłoszone propozycje dodatkowych poprawek, a także wniosek o przyjęcie ustawy bez modyfikacji, nowelizacja wróciła do komisji – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.

 

Przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca nowelizacja przewiduje m.in. możliwość zakazania dwu lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku. Ponadto wydłużeniu uległ termin na złożenie zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu z trzech do sześciu dni przed tym zgromadzeniem. Przepisy określają wysokość grzywny zarówno dla organizatora, który nie wykonuje nałożonych na niego obowiązków jak i dla łamiących przepisy uczestników zgromadzenia. Ustawa poszerza też katalog przedmiotów, których posiadanie podczas zgromadzenia jest niedozwolone o wyroby pirotechniczne.

Wesprzyj nas już teraz!

Z apelem o odrzucenie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach zwrócił się do senatorów przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. NSZZ „Solidarność” zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów o zgromadzeniach.

 

Za odrzuceniem zmian w Prawie o zgromadzeniach opowiedziały się dwie senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. W innej senackiej komisji – ustawodawczej – wniosek o odrzucenie noweli nie uzyskał większości, ale komisja zaproponowała kilka poprawek zmieniających niektóre z najbardziej kontrowersyjnych zapisów.

 

Zmiany krytykują organizacje pozarządowe. Apel do marszałka Senatu z wezwaniem do „poważnej dyskusji nad proponowaną ustawą” podpisało łącznie 167 organizacji. Wskazują one, że możliwość reglamentacji zwoływania przeciwstawnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie ogranicza prawo do kontrdemonstracji. Autorzy apelu podkreślają, że zmieniane przepisy nie regulują kwestii zgromadzeń spontanicznych. W maju krytyczne uwagi odnoszące się do zmian przedstawiło też Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Według zamówionej przez Biuro Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu opinii analizowana ustawa w obecnym brzmieniu ogranicza wolność zgromadzeń w sposób nadmierny i nieuzasadniony. Wątpliwości jakie wywołuje nowela można według opinii rozwiać poprzez uchwalenie przez Senat kilkunastu poprawek.

 

 

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 132 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram