15 maja 2022

Czy świat czeka głód? Rząd Indii nieoczekiwanie zakazuje eksportu pszenicy

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com )

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom – podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.

Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie tzw. pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak podaje AP, światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc.

Ministrowie rolnictwa państw G7 na zakończonym w sobotę spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii. „Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają swoje rynki, to pogłębi to tylko obecny kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej rolnikom” – podkreślił minister rolnictwa Niemiec Cem Oezdemir. „Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20” – dodał.

pap logo

Źródło: PAP

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 666 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram