3 września 2022

Czy to koniec pontyfikatu? Kardynał Philippe Barbarin zabrał głos po konsystorzu

To nie była atmosfera końca panowania – powiedział o spotkaniu kolegium kardynalskiego Rzymie w dniach 29-30 sierpnia emerytowany arcybiskup Lyonu kard. Philippe Barbarin.

W wywiadzie dla tygodnika „Famille Chrétienne” hierarcha przyznał jednocześnie, że niemal 200 obecnych kardynałów chciało się poznać, gdyż „pewnego dnia odbędzie się konklawe”. Podobnego spotkania dawno już nie było [ostatnio w 2014 i 2015 roku – KAI], gdyż papież nie zwoływał wszystkich kardynałów na kolejne konsystorze i kard. Barbarin zdał sobie sprawę, że nie zna około 60 członków kolegium. Dlatego był zadowolony, że mógł się z nimi spotkać i posłuchać tego, co mówią, szczególnie podczas dyskusji w grupach o „radościach i kłopotach we współpracy z Rzymem”.

Istnieje odwieczny problem współpracy między administracją rzymską i diecezjami. Celem jest sprawienie, by ta administracja nie była zbyt uciążliwa lub wymagająca, ale naprawdę służyła Kościołom lokalnym. I oto po raz pierwszy mamy tekst, który kładzie podwaliny pod nowego ducha Kurii Rzymskiej. Konstytucja „Praedicate Evangelium” przypomina o podstawowej misji Kościoła, jaką jest głoszenie Ewangelii. Wszystko powinno być zorganizowane w oparciu o to. Kuria nie powinna więc być centralną administracją, ale służbą ewangelizacji – wskazał były prymas Galii.

Wesprzyj nas już teraz!

Pytany o zapewnienie przejrzystości watykańskich finansów, kardynał przypomniał, że papież Franciszek powierzył tę misję kard. George’owi Pellowi, który wykonał kawał dobrej roboty. Teraz zarządzanie finansami jest nadzorowane przez kompetentnych ludzi świeckich, mężczyzn i kobiety, mianowanych przez papieża. – W tych sprawach mamy spokojną pewność – zaznaczył francuski purpurat.

Przyznał, że sytuacja pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI była pod tym względem zasmucająca. – Papież Franciszek dobrze zrozumiał, że trzeba prawdziwej reformy. Kard. Pell, człowiek twardej ręki, stoczył bitwę. Ale finanse zawsze są problemem, również w diecezjach. Wszędzie trwa bitwa. Czy więc to, co zrobiono w ostatnim czasie jest doskonałe? Nie. Czy istnieje ryzyko, że się to powtórzy? Oczywiście. Nie należy robić sobie złudzeń. Pieniądze pozostają pieniędzmi – podkreślił emerytowany arcybiskup Lyonu.

Mówiąc o papieżu Franciszku, stwierdził, że wzrusza on z powodu swego ubóstwa. – Cierpi. Ale nie jest to atmosfera końca panowania. Był cały czas obecny wśród ludzi i spraw. Nie powiedział nam nic o swoim zdrowiu – ujawnił kard. Barbarin.

Przyznał, że „to wielkie spotkanie kardynałów było szczególne”. – W duchu mówiliśmy sobie: „Może konklawe jest bliskie?”. Nie można było o tym nie myśleć, choćby z powodu wieku papieża. Franciszek już powiedział, że drzwi są otwarte. Ale kardynałowie nie rozmawiali o tym ze sobą – zaznaczył emerytowany metropolita Lyonu.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 282 310 zł cel: 300 000 zł
94%
wybierz kwotę:
Wspieram