16 sierpnia 2024

Czy w piątek 16 sierpnia polski katolik może spożywać mięso? Sprawdź!

(pixabay.com)

W tym roku, piątek 16 sierpnia przypada bezpośrednio po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, co skłoniło kilku biskupów w Polsce do udzielenia dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania mięsa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość.

W związku z tym, że piątek 16 sierpnia wypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy – przypadającą 15 sierpnia  uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Dzień Wojska Polskiego) a sobotą, co „sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań” metropolita warszawski wydał na ten dzień dyspensę od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Wesprzyj nas już teraz!

Podobnej dyspensy udzielił wiernym przebywającym na terenie diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC osoby, które chcą skorzystać ze zwolnienia, zobowiązał do „odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego”.

Bp Adrian Galbas SAC tych, którzy skorzystają z dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej poprosi „o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie – w miarę możliwości – jałmużny dla biednych”.

Bp Roman Pindel osoby „korzystające dobrowolnie z dyspensy na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zobowiązał do „podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców)”.

Z kolei bp Andrzej Czaja, udzielając dyspensy na terenie diecezji opolskiej nie wskazał konkretnych praktyk religijnych.

Dyspensa będzie obowiązywać również w diecezji: białostockiej, gnieźnieńskiej, płockiej, wrocławskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, toruńskiej oraz ordynariacie polowym Wojska Polskiego.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, „prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty”.

 

Źródło: PAP / Oprac. TG

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram