18 czerwca 2019

Czy w piątek po uroczystości Bożego Ciała obowiązuje post? Znamy odpowiedź

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W piątek 12 czerwca 2020 roku obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Jednak niektórzy biskupi udzielają dyspensy na terenie ich diecezji.

 

Zgodnie z kanonem 1252 obowiązek wstrzymania się od spożywania mięsa w piątek obowiązuje osoby „które ukończyły czternasty rok życia”.

 

Zgodnie z kanonem 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

 

Wśród Oktaw, jedynie oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości. Tej rangi nie ma zaś piątek 12 czerwca 2020 roku. Zasadniczo więc wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, muszą powstrzymać się od spożywania mięsa.

 

Jednak niektóre polskie diecezje będą wydawały dyspensy na ten dzień. Można to sprawdzić na stronie archidiecezji lub parafii. Tam też znajdują się zalecenia wobec wiernych korzystających z dyspens. W razie wątpliwości pozostaje zapytanie osobiste lub telefoniczne np. w swojej parafii.

 

Źródło: Kodeks Prawa Kanoniczniego /  zaufaj.pl / misericors.org, misyjne.pl

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie