26 sierpnia 2016

Czy w Polsce wolno nosić symbole religijne. Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdza, ale…

( Fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Dyskretne uzewnętrznianie przekonań religijnych w miejscu pracy i noszenie symbolu religijnego nie narusza praw i wolności innych osób. Możliwość prezentowania symboli religijnych przez pracownicę banku należy zatem uznać za prawnie uzasadnioną realizację jej wolności uzewnętrzniania przekonań – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do Forum Żydów Polskich.

 

Dlaczego adresatem pisma Bodnara stało się akurat Forum Żydów Polskich? Wszystko za sprawą listu przesłanego do redakcji portalu forum („Nie będzie mnie Żydówka obsługiwać”, 11 sierpnia 2016 r.). W korespondencji, której opisano zachowanie się jednego z klientów banku wobec pracownicy placówki.

Wesprzyj nas już teraz!

Kobieta miała w pracy naszyjnik z małym symbolem gwiazdy Dawida, co wywołało niezadowolenie jednego z klientów; zarzucił jej afiszowanie się religijnością w miejscu pracy, zażądał obsłużenia przez inną osobę i zagroził skargą.

 

Autorka listu, podpisująca się jako Marta Brzezińska z Łodzi, w swoim wpisie na forum deklaruje, że nie jest Żydówką, ale od dawna interesuje się kulturą żydowską, a naszyjnik, który nosiła po prostu jej się podoba.

 

Głos w tej sprawie zabrał RPO Adam Bodnar. „Możliwość ich uzewnętrzniania w miejscu pracy była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu. W sprawie Eweida i inni przeciwko Wielkiej Brytanii ETPCz za naruszenie gwarantowanej Europejską Konwencją Praw Człowieka wolności religii uznał wydany przez brytyjskie linie lotnicze zakaz prezentowania przez personel biżuterii, co w przypadku skarżącej oznaczało zakaz noszenia na szyi krzyżyka” – podkreślił w liście skierowanym do Forum Żydów Polskich.

 

Rzecznik wyraził również wyrazy wsparcia dla autorki listu i zapewnienie o gotowości do dalszej pomocy. Jak zapewnił „RPO podejmuję wiele działań, aby wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii, pojawiające się w przestrzeni publicznej, spotkały się z odpowiednią reakcją ze strony zarówno organów prawnych, jak i opinii społecznej”.

 

Mam głęboką nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia okażą się pomocne. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że tego typu zachowania nie powinny pozostawać bez odzewu. Jeśli chcemy je ograniczyć, musimy wspólnie dążyć do podnoszenia świadomości naszego społeczeństwa, uwrażliwiać je na wszelkie przejawy dyskryminacji, antysemityzmu i ksenofobii. Wierzę, że te starania, choć wymagają wiele wysiłku i cierpliwości, przyniosą dobre rezultaty” – czytamy w liście Adama Bodnara.

 

 

 

Źródło: rpo.gov.pl/.fzp.net.pl

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram