23 kwietnia 2021

Czy w ten piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

(fot. Pixabay)

W piątek 23 kwietnia 2021 roku na terenie Polski przypada uroczystość świętego Wojciecha głównego patrona Polski oraz archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Gniezna. Ma to także bardzo praktyczny wymiar dla polskich katolików.

Każda uroczystość – a takową jest wspomnienie świętego Wojciecha – znosi wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wynika stąd, że tego dnia katolicy w Polsce mogą bez popełniania grzechu spożywać pokarmy mięsne. W kanonie 1251 czytamy bowiem: „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość”.

Warto podkreślić, że nie jest to dyspensa, czyli wyjątkowe zwolnienie od obowiązujących normalnie przepisów kościelnych udzielana przez kompetentną władzę (np. biskupa czy proboszcza). W tym przypadku taka specjalna dyspensa nie jest potrzebna, gdyż z samych przepisów kościelnych wynika, że uroczystość znosi post.

Uroczystość świętego Wojciecha nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że wierni nie mają obowiązku powstrzymania się od prac niekoniecznych ani też obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. Z pewnością jednak udział w niej oraz modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem świętego Wojciecha są czymś godnym pochwały.

Źródło: niezbednik.niedziela.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie