Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi Archaniołowi i przynależności do Rodziny Michalickiej. Celem jego noszenia jest odnowienie czci św. Michała Archanioła – mówi ks. Piotr Prusakiewicz CSMA, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”, Animator Generalny Rycerstwa św. Michała Archanioła.
Czym jest Szkaplerz Św. Michała Archanioła?
Jest jednym z sakramentaliów. To zewnętrzny znak wewnętrznego oddania się św. Michałowi Archaniołowi. Działa w oparciu o wiarę osoby, która go nosi. Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi Archaniołowi i przynależności do Rodziny Michalickiej. Celem jego noszenia jest odnowienie czci św. Michała Archanioła. Osoby, które przyjęły szkaplerz mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Michała Archanioła.
Wesprzyj nas już teraz!
Kiedy powstał pierwszy Szkaplerz Św. Michała Archanioła?
Pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła powstał za czasów papieża Leona XIII w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do powołanego w tym czasie Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał on formy prostokąta, jak większość szkaplerzy, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był koloru granatowego, a drugi czarnego.
Dziś szkaplerz św. Michała Archanioła to dwa płatki w kształcie tarczy (puklerza), wykonane z sukna wełnianego. Sukno ma podwójną kolorystykę: czarną i granatową. Na czarnym kawałku materiału znajduje się wizerunek św. Michała Archanioła z sanktuarium na Górze Gargano (Monte Sant’ Angelo), na granatowym – wizerunek Matki Bożej z sanktuarium w Miejscu Piastowym. W podobnej, czarno-granatowej kolorystyce są sznurki, na których przymocowano płatki sukienne.
Jaki jest cel przyjęcia Szkaplerza?
Według Statutu Bractwa Szkaplerznego celem przyjęcia szkaplerza jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego szczególną pomocą uzyskać:
1.wolność, obronę i rozwój Kościoła świętego;
2.łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami, ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń oraz nawrócenie wszystkich grzeszników;
3.ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary, nadziei i miłości;
4.utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów;
5.wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskiwanie odpustów;
6.łaskę dobrej i świątobliwej śmierci.
Co należy do obowiązków tych, którzy przyjmują Szkaplerz Św. Michała Archanioła?
Do obowiązków należy nosić go ciągle na sobie i odmawiać codziennie egzorcyzm prosty papieża Leona XIII.
O czym powinno nam przypominać noszenie Szkaplerza?
O obowiązku życia w stanie łaski uświęcającej i podejmowaniu walki duchowej na wzór św. Michała Archanioła.
Jakie są warunki przyjęcia Szkaplerza?
Szkaplerz należy przyjąć z rąk upoważnionego kapłana lub diakona. Zaleca się, aby w czasie przyjmowania szkaplerza znajdować się w stanie łaski uświęcającej. Umożliwi to działanie łaski Bożej temu, który powierza się opiece św. Michała Archanioła.
Kto może przyjąć Szkaplerz?
Jest to jedno z sakramentaliów i może go przyjąć każdy ochrzczony.
Wiele się mówi o medaliku szkaplerznym. Ma tę samą wartość co szkaplerz sukienny?
Oczywiście, że tak. Można go nosić w zamian. Jest to srebrny medalik w formie puklerza, co nawiązuje do szkaplerza sukiennego. Na jednej stronie umieszczono postać św. Michała Archanioła z włoskiego sanktuarium na Górze Gargano oraz napis: „Św. Michale wspomagaj nas w walce”, a na drugiej stronie przedstawiono herb Zgromadzenia św. Michała Archanioła z napisem w otoku: „Któż jak Bóg” i „Powściągliwość i Praca
Wizerunek z Michałem Archaniołem powinniśmy nosić na piersiach czy na plecach?
Na piersiach – to rodzaj zbroi. Marka Boża na plecach – jakby z tyłu czuwa nad swoimi dziećmi.
Czy każdy, kto nosi Szkaplerz Św. Michała – musi się wpisać do Księgi Szkaplerznej?
Wszyscy przyjmujący szkaplerz zachęcani są do pozostawienia w niej swych podstawowych danych: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania. Wpis do księgi szkaplerznej nie jest jednak warunkiem przyjęcia szkaplerza i jeśli ktoś nie chce, nie musi takiego wpisu dokonywać.
Jak to uczynić?
Do Księgi Szkaplerznej można się wpisać, oddając wypełnioną deklarację, którą otrzymujemy w czasie nabywania szkaplerza. Jeśli jest jednak sytuacja, kiedy osoba przyjmuje szkaplerz – a nie ma dostępnych takich deklaracji, a chce do takiej księgi być wpisana, wystarczy, że prześle informację o fakcie przyjęcia szkaplerza na adres: Sekretariat Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Gargano, al. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki lub zgłosi je mailowo lub telefonicznie. Informacje powinny obejmować dane: imię i nazwisko, miejsce i datę przyjęcia szkaplerza, wiek osoby przyjmującej szkaplerz.
Dziękuję za rozmowę
Marta Dybińska