W sierpniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi działając razem z byłym współpracownikiem, a obecnie misjonarzem świeckim w Mozambiku, zainicjowało zbiórkę na rzecz katolików w tym kraju. Kto mógł się spodziewać, że ten dzień odmieni życie mieszkańców parafii złożonej z niemal stu osad? Nasz portal od początku dbał o medialną promocję inicjatywy, aby również Państwo mogli się w nią włączyć.
Ponad pół roku temu do Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wpłynęła wiadomość od pana Bartłomieja Tumiłowicza, świeckiego misjonarza kombonianina pracującego w Mozambiku. Dowiedzieliśmy się z niej o wielkiej potrzebie wiernych z diecezji Nacala, którzy dotkliwie odczuli katastrofalne skutki kataklizmu Gombe. Cyklon, który nawiedził tę część Afryki, pogłębił klęskę głodu poprzez zniszczenie plonów. Gwałtowny wiatr naruszył nie tylko pola uprawne, ale również mnóstwo domów oraz – co szczególnie wybrzmiało w otrzymanej przez Stowarzyszenie wiadomości – świątynie. Wierni z parafii Carapira zostali pozbawieni godnego miejsca do sprawowania kultu, co w połączeniu z nie tak częstymi przyjazdami kapłana, posługującego w rozległym terenie misyjnym, dało obraz niewyobrażalnego dla nas, Polaków, duchowego cierpienia spragnionych Boga katolików.
Parafianie doświadczyli na przestrzeni ostatnich lat nie tylko fatalnych skutków kataklizmu, ale również wielu szykan i prześladowań ze strony muzułmańskich współobywateli, wśród nich nawet własnych sąsiadów.
Wesprzyj nas już teraz!
W odpowiedzi na to palące pragnienie powstała inicjatywa DlaMozambiku.pl, w której podobnie jak kilka lat wcześniej w przypadku Sudanu, tysiące Darczyńców z Polski, a wśród nich wielu Czytelników PCh24.pl, mogło złożyć swój dar serca i wesprzeć budowę dwóch kaplic w miejsce prowizorycznych budowli, które nie mogły nawet dostatecznie spełniać roli schronienia przed wiatrem i deszczem.
W porozumieniu z biskupem miejsca, którym jest Jego Ekscelencja Alberto Vera Aréjula z zakonu mercedariuszy, wyznaczono dwie osady parafii Carapira – Munhavara oraz Tapalala. Oszacowany przez pana Bartłomieja w porozumieniu z pasterzem i lokalnymi firmami koszt jednej kaplicy to w przeliczeniu 100 tysięcy polskich złotych. Na taką sumę złożył się nie tylko koszt materiałów i wynagrodzenie robotników, ale także konieczność pozyskania działek pod budowę świątyń, przy ostrym sprzeciwie muzułmańskich mieszkańców wiosek. Od początku było oczywiste, że jest to kwota niemożliwa do osiągnięcia własnym sumptem miejscowych katolików.
Już pierwsze tygodnie inicjatywy pokazały, że Polscy katolicy prawdziwie rozumieją braterstwo i jedność Kościoła powszechnego, dla którego nie istnieją granice w chrześcijańskiej “caritas”. Zbiórka ruszyła tak intensywnie, że kaplice w stanie surowym były gotowe jeszcze przed grudniowym początkiem półrocznej pory deszczowej. Tak wielki odzew dał nadzieję, że ta inicjatywa może przynieść jeszcze więcej dobrych owoców. Idąc za siłą tego zrywu solidaryzujących się Polaków zrodził się pomysł, aby sfinansować budowę kolejnej kaplicy.
Właśnie dzisiaj zbiórka na trzecią kaplicę, a zarazem cała kampania, znalazła swój finał. W wyniku tej poruszającej inicjatywy polscy katolicy, a wśród nich w znacznej mierze Państwo jako nasi Czytelnicy, przyczynili się do przekazania mozambickiej parafii równowartość ponad 300 tysięcy złotych. Zdjęcia z poświęcenia dwóch świątyń już teraz można zobaczyć na stronie projektu.
Historia tej zbiórki poruszała zarówno nas w Polsce jak i beneficjentów, którzy przekazywali nam nie tylko wyrazy wdzięczności zamieszczone na stronie DlaMozambiku.pl, ale również wzruszające świadectwa, takie jak historia pochodzącego z tej parafii kapłana, o. Luisa Boina.
Strona tej inicjatywy pozostaje aktywna, a organizatorzy nadal będą aktualizować ją o zdjęcia, szczególnie z poświęcenia trzeciej kaplicy w osadzie Napila. Zachęcamy do śledzenia projektu i włączenia się w podobne inicjatywy, o których z całą pewnością będziemy Państwa informować.